Ez év május 1-je, a munkaerőpiac nyitása óta a BA adatai szerint összesen 33 ezer munkavállaló érkezett Németországba a nyolc kelet-európai uniós államból, azaz Lengyelországból, Magyarországról, Csehországból, Szlovákiából, Szlovéniából, Észtországból, Lettországból és Litvániából. Közülük mindössze 24 ezer fő jelentkezett állandó állásba, a fennmaradó 9 ezer szezonális munkát végez az országban. A szövetségi munkaügy hivatal adatai szerint a kapunyitást követő hónapban alig több mint 10 ezer dolgozó vándorolt ki Németországba, ami mindössze kétszerese az áprilisi adatnak. A Handelsblatt szerint ez nem tekinthető jelentős ugrásnak.
"Továbbra is korlátok között mozog a kelet-európai munkkaerő beáramlása"- közölte a német szövetségi munkaügyi hivatal (BA) az előzetes adatokat ismertetve. A német munkaerőpiacra érkező kelet-európaiak semmiképpen sem jelentenek említésre méltó konkurenciát a németországi munkanélküliek számára - jelentette ki Raimund Becker, a BA igazgatósági tagja.
A CDU politikusa, Joachim Pfeiffer már korábban is külföldi dolgozók számára kedvezőbb fogadtatást szorgalmazott. Ezek közé tartozik a végzettségek elismerése, a jobb munkafeltételetek és a családok számára előnyös ajánlatok.
Mint arról beszámoltunk, a Manpower Deutschland cég szerint egyértelművé vált, hogy a kelet-európai, alacsony bérű dolgozók szempontjából Németország határainak megnyitása alig hozott változást.
Németország nem jelent vonzerőt az alacsonyabb keresetű lengyel dolgozók számára - hangoztatta Vera Calasan, a cég vezetője. A 81 országban működő munkaközvetítő németországi fiókja szerint gyakorlatilag egyáltalán nem közvetítenek ki határozott időre alkalmazott lengyel munkaerőt Németországba az alacsonyabban fizetett ágazatokban. Ennek oka vélhetően az, hogy a Németországban elérhető 7 euró/órás fizetést Lengyelországban is megkaphatják.
A Manpower tapasztalatai szerint inkább lengyel mérnököket keresnének a német cégek és a spanyol munkavállalók közül is sokan fontolgatják, hogy Németországba települnek a mérnöki állások reményében. Ezt mutatja, hogy egyre népszerűbbek a spanyol dolgozók körében a német nyelvtanfolyamok.
A német szövetségi munkaügyi hivatal vezetője úgy véli, hogy Németországnak kétmillió szakképzett bevándorlóra van szüksége, hogy ellensúlyozza a bizonyos területeken várható szakemberhiányát. A cseh és lengyel munkaközvetítők ugyanakkor jelentősen megnövekedett érdeklődést tapasztalnak. Az EU mintegy 100 ezer Németországba vándorló dolgozóra számít évente a határnyitás következtében. Frank-Jürgen Weise szerint 2025-ig 6-7 millió szakemberre lesz szükség a mutatkozó hiány kezelésére. "Ezt a majdani hiányt a Németországon belüli munkaerő mozgósításával talán a felére lehet csökkenteni." Ám a német gazdaságban még így is több mint kétmillió szakképzett munkaerő hiányozna majd.
Egy legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a német munkavállalók aggódnak: a kölni Gazdaságkutató Intézet (IW) felmérése szerint a munkavállalók 40 százaléka tart attól, hogy a korlátozások megszüntetése hátrányosan hathat munkahelyük biztonságára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.