A kínai gazdaság 9,5 százalékkal nőtt a második negyedévben éves szinten, ez a legalacsonyabb növekedési ütemnek számít az utóbbi majd két évben. Az adat azonban még így is meghaladja az elemzői várakozásokat, illetve a növekedés üteme a második negyedévben valójában csak enyhén lassult, miután az első negyedévben 9,7 százalékos volt a bővülés mértéke. Ez azt jelzi előre, hogy a világ második legnagyobb gazdasága elkerülheti az úgynevezett „kemény landolást”, vagyis Kína fokozatosan és nem hirtelen, drasztikus mértékben fog lassulni.
A mostani adat egyben azt mutatja, hogy kezd beérni a pekingi vezetésnek az utóbbi időszakban a túlhevülés jeleit mutató gazdaság lassítását, illetve az elszabaduló infláció csökkentését célzó politikája. Júniusban a drágulás mértéke hároméves csúcsnak számító mértékben, 6,4 százalékkal nőtt, ez jóval meghaladja Peking négyszázalékos célját.
A drágulás megfékezése érdekében a központi bank a múlt héten október óta az ötödik alkalommal emelte meg a kamatlábat, illetve ugyanezen időszak alatt már kilencszer növelte meg a bankok számára előírt kötelező tartalékrátát. Elemzők szerint a monetáris szigorítás a harmadik negyedévben is folytatódik, miután az élelmiszereket nem tartalmazó inflációs adat júniusban tízéves csúcsra nőtt. A jelenlegi 6,56 százalékos kamatláb így szeptember végére újabb 50 bázisponttal nőhet.
Szakértők azonban arra is figyelmeztetnek, hogy a szintén tegnap közölt egyéb makroadatok azt vetítik előre, nem megy majd egykönnyen a gazdaság lassítása. Az ipari termelés ugyanis a várakozásokat meghaladó mértékben, 15 százalékkal nőtt júniusban éves szinten, míg a kiskereskedelmi forgalom közel 18 százalékkal bővült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.