Michel Barnier az Európai Auditorok Szövetségének Brüsszelben tartott konferenciáján arról beszélt, hogy a részletes elemzés során a szektor bizonyos gyengeségeit fedezték fel. A Reuters emlékeztet arra, hogy az auditáló cégek nem szerepeltek jól az elmúlt években, hiszen több olyan vállalatot és pénzintézetet is problémamentesnek ítéltek meg, amelyről később kiderült, hogy túl alacsony tőke mellett túl nagy kockázatot vállalt.
Az a "Négy Nagy" uralja, nevezetesen a KPMG, az Ernst and Young, a Deloitte és a PricewaterhouseCoopers, amely cégek az Európában tőzsdén jegyzett vállalatok 80 százalékának a könyveit, mérlegeit vizsgálják.
Michel Barnier novemberben terjeszti elő azt a javaslatot, amely az auditori szakma megreformálását célozza. A jogszabály korlátozná vagy esetleg tiltaná is az üzleti tanácsadást azokban az esetekben, amikor a könyvvizsgáló cég az adott vállalat mérlegeit is auditálja. A biztos tervei szerint az auditorok rotációs rendszerben dolgoznának, hogy ne forduljon elő a jelenleg megszokott gyakorlat, amikor évtizedeken keresztül dolgozik egy auditor ugyanannak a cégnek. Emellett megkönnyítenék a négy nagyon kívüli versenytársak piacra lépését és bizonyos esetekben kötelezővé tennék a pályázat kiírását az auditációs megbízások terén.
Az ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) nem fogadta kitörő lelkesedéssel a javaslatokat. Mint közleményükben írják, azoknak a könyvvizsgálati előírásoknak a meggondolatlan változtatásai, amelyek több költséggel, azonban annál kevesebb haszonnal járnak, megkérdőjelezhetik az audit pénzügyi válságban betöltött szerepét - figyelmeztet a világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.