"Gondoskodnunk kell arról, hogy a külföldi követeléseket éppen olyan egyszerűen lehessen behajtani, mint a belföldön" - hangoztatta Reding a német üzleti lapnak nyilatkozva. Jelenleg ugyanis a határokon átnyúló követelések kereken 60 százalékát azért nem hajtják be, mert a vállalatok az átláthatatlan, hosszadalmas és drága jogvitáktól tartanak. "A behajthatatlan követelések miatt a vállalatok az éves forgalmuknak mintegy 2,6 százalékát vesztik el. A gazdaságilag súlyos időkben ezt nem engedhetjük meg " - hangoztatta Reding.
A brüsszeli tervek szerint 27 nemzeti eljárás mellett jövőben párhuzamosan egy EU-eljárásra is sor kerülne. Így pedig a hitelezők könnyebben jutnak majd információkhoz az adósaikról, és könnyebben járhatnak el velük szemben. Ez egy Európára-kiterjedő egységes nyomtatvánnyal történik, amelynek segítségével a hitelezők a bíróságokhoz fordulhatnak. Ezenkívül az Európai Bizottság meg akarja teremteni annak a lehetőségét is, hogy zároltassák a folyószámlákat, megakadályozva azt, hogy pénzek hirtelen eltűnhessenek.
Az Európai Bizottság szerint - írja a Handelsblatt - a vállalatok 70 százaléka az adósságok behajtásának más uniós államokban jelentkező nehézségeit tartják annak fő akadályának, amiért nem folytatnak határokon átnyúló kereskedelmet. "Növelnünk kell a vállalatoknak a belső piacba vetett bizalmát, különben semmisem ösztönöz a határokon átnyúló kereskedelem folytatására" - hangoztatta Reding.
Egy európai a határokon átnyúló adósságbehajtás jelentősen leegyszerűsíti majd a folyamatot és javítana a belső piacba vetett bizalmat. A rendeletnek pedig amilyen gyorsan csak lehet, hatályba kell lépnie. Az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak azonban előbb jóvá kell hagyniuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.