A múlt heti kínai kormányfői látogatás nyomán jelentős beruházásokról született megállapodás. Ennek kapcsán Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő reális célnak nevezte egy televíziós műsorban, hogy Magyarország Közép-Európa termelési központjává váljon, ahelyett, hogy pénzügyi vagy szolgáltató központ lenne. A szóvivő az Egyesült Államokat is felhozta példának, a világ vezető gazdasága ugyanis a lehető legszorosabb pénzügyi és gazdasági kapcsolatban van Kínával.
Szakértők szerint azonban nem lehet rövid időn belül ilyen gyors átalakítást végrehajtani. Jelenleg ugyanis a GDP kétharmadát a szolgáltató szektor állítja elő, az ipar hozzájárulása pedig évtizedes távlatban csökkenést mutat. Bár a hangsúlyok mindenütt mások, a fejlett országok zömében ugyancsak a szolgáltató szektor számít a legnagyobbnak.
Az ötletet kicsit régi vágásúnak nevezte Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. A szakértő lapunknak nyilatkozva helyeselte, hogy a termelési feltételeket a rendelkezésre álló eszközökkel könnyítse a kormány, ugyanakkor reméli, hogy megmarad ideológiai kijelentésnek a célkitűzés, és nem akar majd a gazdaságszerkezetbe is beavatkozni a kabinet. A közgazdász szerint azonban jó esély van rá, hogy csak „kommunikációs gyakorlatról” van szó, hasonlóan az olyan kijelentésekhez, mint „kipateroltuk az IMF-et”. Utóbbiról is bebizonyosodott, hogy csak jól hangzó jelszó, miközben a Széll Kálmán-terv és az ahhoz kapcsolódó akciótervek szinte egy az egyben a Nemzetközi Valutaalap javaslatait valósítják meg – ecsetelte a közgazdász.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.