BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soha nem látott béremelkedés jöhet

A viszonylag alacsony keresetűeket foglalkoztató társaságokra nagyobb terhet ró azon dolgozóik bérkompenzálása, akik az átlagosnál alacsonyabb fizetésük miatt rosszabbul járnak az egykulcsos adózás bevezetésével. A tervek szerint a jövő évtől kötelező intézkedésnek az állami tulajdonú MVM és a MÁV már ez év elején eleget tett, ahogy a magánkézben lévő Videoton is. A béremelés elvárt mértéke 8,3 százalék lesz átlagosan januártól.

Osztanak-szoroznak a hazai vállalatok: vajon mennyivel nőnek 2012. január 1-jétől a bérköltségeik, ha életbe lép a kisebb keresetűek kompenzálásáról szóló rendelet? A szabályozással a kormány az egykulcsos jövedelemadó bevezetéséből adódó azon hátrányt kívánja a munkáltatókkal kiegyenlíttetni, amely a kisebb keresetű dolgozókat sújtja. Értelemszerűen tehát azoknak a társaságoknak kell mélyebben a zsebükbe nyúlni – bérköltségeik növekedése miatt pedig nagyobb versenyhátrányra felkészülni –, amelyeknél nagyobb a kiskeresetűek aránya.

A cél a bruttó 300 ezer forint alatti bérek nettó értékének a megőrzése. Azt, hogy ennek érdekében mekkora emelésre van szükség, a kormány rendeletben fogja közölni, az emelést elmulasztókat pedig kizárná a közbeszerzésből és a támogatásokból. Becslések szerint a rendelet a hazai dolgozóknak legalább a kétharmadát érintené.

Az MVM-nél már megtörtént a bruttó 300 ezer forint alatti bérek kompenzálása a cégtől kapott tájékoztatás szerint, és az év elején lépett a MÁV is. Utóbbinál a bruttó havi átlagfizetés az év első öt hónapjában 216,3 ezer forint volt. Az emelés a 18 560-ból 17 012 főt érintett. Mindez azonban éves szinten több mint egymilliárd forint többletköltséget jelent a vasúttársaságnak.

Nem automatikus az emelés a versenypiaci cégeknél. Igaz, például a Videotonnál is megtörtént a még életbe sem lépett szabályozásnak megfelelő béremelés, de csak azért – hangsúlyozta lapunknak Sinkó Ottó vezérigazgató –, mert a cég eredményessége akkor ezt lehetővé tette. A 2012-es kötelező szintű emelésre azonban nem látszik több tartalék. Annak mértéke is jóval nagyobbnak ígérkezik az ideinél, „és sorozatosan terhel három évet, mind a munkaadók, mind a kis fizetésű munkavállalók oldalán”. Mivel azonban a Videoton bulgáriai leánycége nincs ilyen nyomásnak kitéve, „az ésszerű gazdálkodás szem előtt tartása nem zárja ki, hogy a továbbiakban inkább az ottani fejlesztésekre összpontosítson a Videoton” – mutatott rá Sinkó Ottó.

A béremelés elvárt mértéke az eddigi kevés információ alapján 2012 januárjától valószínűleg átlagosan 8,3 százalék lesz, egy évvel később pedig újabb 9,6 százalék a legalacsonyabb fizetési kategóriákban ahhoz, hogy az érintett dolgozók nominálisan megkapják ugyanazt a nettó fizetést, mint jelenleg. Ez a minimálbér környékén fizetettekre vonatkozik. A havi bruttó 190 ezer forintnál kisebb keresetűeket egyre csökkenő mértékben, de még érinti.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.