BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brutális lehet a svájci frank hatása a gazdasági növekedésre

Tovább lassulhatott a magyar gazdaság növekedési üteme a második negyedévben: elemzők szerint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által ma közzétett GDP-mutató nem éri el az év első három hónapjában felmutatott 2,4 százalékot.

Ez utóbbi a naptárhatás kiszűrésével számított adatot takarja, ennek figyelembevétele nélkül ugyanis az első negyedéves növekedési ütem 2,5 százalék volt. Ehelyett a második három hónapban immár csak 2,1-2,3 százalék körüli ütemre számítottak tegnap az elemzők. A lassulás elsősorban a globális gazdasági kilábalás kifulladásának köszönhető.

A magyar bruttó hazai terméket (GDP) ugyanis eddig is szinte kizárólag a kivitel húzta felfelé, a hosszú hónapok óta tetszhalott állapotban lévő belső fogyasztás nemigen járulhatott hozzá a gazdaság motorjának felpörgetéséhez. A kiskereskedelem mellett azonban a második negyedévben immár az ipar teljesítménye is visszaesett: az ipari termelés júniusban hosszú időszak óta először csökkent az előző év azonos időszakához képest, és negatív a változás iránya negyedéves öszszevetésben is.

A külkereskedelemről még csak májussal bezárólag állnak rendelkezésre adatok, de már ezekből is látszik, hogy az év eleji 26 százalékos exportütem 20 százalék alá esett, a behozatal terén pedig a januári 30 százalékos éves bővülés egyenesen megfeleződött májusra.
Ez utóbbi jól mutatja, hogy az amúgy is siralmas belső fogyasztás is okozhat még kellemetlen meglepetéseket, hiszen további csökkenést vetítenek előre az adatok. Nem lehet bővülésre számítani a beruházásoknál sem, az egyedüli reménysugárnak – jelenleg – a mezőgazdaság tűnik.

Bár ennek az ágazatnak csupán 5 százaléknyi a szerepe a GDP alakulásában, az agrárium szerény növekedésre volt képes már az év első három hónapjában is, a második negyedben és az év hátralévő részében már sokkal ígéretesebben alakulhatnak a terméseredmények alapján.

Az utóbbi napokban tapasztalható csökkenés ellenére még mindig drámai magasságokban lévő svájcifrank-árfolyam, a stagnáló munkanélküliség és a kiadáscsökkentés jegyében esedékes megszorítások a közeljövőre sem ígérnek túl sok biztatót. A svájcifrank-árfolyam kapcsán elemzők arra számítanak, hogy önmagában ez az egy elem egy százalékpontot levonhat a GDP-növekedés üteméből. Mindezek alapján többen arra számítanak, hogy csodaszámba menő fordulat nélkül a kormányzati előrejelzésekben található 2012-es 3 százalékos növekedés helyett sokkal inkább 2-2,2 százalék körüli bővülésre van esély.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.