"A barátaimat és engem túl sokáig kényeztetett a milliárdosbarát Kongresszus" – fogalmazott az üzletember, aki szerint itt az ideje komolyan értelmezni a közös áldozatvállalás fogalmát. Warren Buffett saját magát hozza fel példaként, leszögezve, hogy legutóbb mindössze 6 millió 900 ezer dollárt fizetett a szövetségi költségvetésbe, ez az adómérték a bevételeinek 17 százaléka. Mint mondta, cégtársai mindegyikénél alacsonyabb kulccsal adózik, a Berkshire Hathaway dolgozói ugyanis 33-41 százalékos adómértékkel kénytelenek számolni. Ennek az az oka, hogy a kizárólag befektetésekből élő, "szupergazdagok" kizárólag az alacsony kulcsú jövedelemadót fizetik, míg az alkalmazottaknak további járulékokat is meg kell fizetniük.
A legendás üzletember aláhúzza, hogy hatvan éves pályafutása alatt egyetlen befektetővel sem találkozott, aki a magasabb adók miatt mondott volna le egy beruházásról, még akkor sem, amikor az adókulcsok elérték a 39 százalékot. 1980 és 2000 között, amikor a tehetősebbeket erősebben adóztatta Washington, 40 millió új állás jött létre, 2000 után viszont az alacsonyabb adókulcs ellenére is csökken az új álláshelyek száma.
Buffett hozzáteszi: jól ismerik az amerikai szupergazdagok többségét és állítja, hogy a legtöbben nem bánnák, ha magasabb kulccsal kellene adózniuk, főként, hogy látják, hány polgártársuk szenvedi meg a jelenlegi gazdasági helyzetet. A törvényhozók jelenleg dolgoznak az új központi költségvetés megalkotásán, amelynek keretében 1,5 trillió dollárral csökkenti a deficitet. Buffett szerint ugyanakkor a döntés ennél jelentősebb, hiszen a kérdés az, sikerül-e helyreállítani az amerikaiak Kongresszusba vetett bizalmát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.