Nehéz helyzetben van a kormány, mert nem teremtődtek meg a fejlesztések forrásai. Láthatólag a gazdaság lendületes fejlődése, amire a Fidesz-KDNP felépítette a programját, és amit a társadalom is elvárt, biztos, hogy nem lesz teljesíthető - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csaba László.
A közgazdász szerint lehet, hogy tényleg nem lesz megszorítás abban az értelemben, hogy továbbra is annyit ad a kormány, amennyit elvesz. De ha tényleg ugyanannyit ad, amennyit eddig például a gyógyszer- és nyugdíjkasszának, az nagyon kevés lesz, és nagy fokú elégedetlenséget fog kiváltani.
Orbán Viktor nemrég mondott beszédei nem a nagy osztogatást, hanem a szigorúbb gazdálkodást készítették elő. Ebbe beleférhet az adóemelés, vagy bizonyos területeken a kiadások visszaszorítása - véli az egyetemi tanár, aki hozzátette: biztos, hogy szükség van a kiigazítására, amit kizárólag a kiadási oldalon nem lehet véghez vinni úgy, hogy nincs megszorítás.
Lanyha, nem dinamikus
Az, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium középtávú tervében felvezetett, alapvetően nem folytatható a ma ismert adatok alapján, amelyekből lanyhán növekvő, egyáltalán nem dinamikusan gyorsuló gazdasági pálya látszik kirajzolódni - emelte ki Csaba László, aki mint fogalmazott a dinamikusan gyorsuló gazdasági pályáról szóló kommunikációt abba kell hagyni, mert az az álmok birodalmába tartozik.
Úgy látja, új pályát kell kialakítani, ami összhangban van a ma ismert és reálisan előre látható folyamatokkal. Össze kellene hangolni a szakmai és a pénzügyi terveket, mert eddig szinte köszönő viszonyban sem voltak egymással: az utolsó pillanatban mindig a pénzügyi tervek valósultak meg, a szakmaiak elsikkadtak és kiürültek.
Nem jam session
Csaba László szerint az is problémás, hogy nincsen részletesen kifejtve a kormány gazdasági programja. Vannak szándéknyilatkozatok és szakmai programok, van két operatív tervdokumentum (a Széll Kálmán-terv és a konvergenciaprogram), amelyek olyan makropályát vázolnak fel, amiről kiderült, hogy nem tartható.
Három-négy emberből álló jazz zenekar tud jam sessiont csinálni úgy, hogy improvizálnak, és ehhez összeszokott, kevés zenészre van szükség. A nemzetgazdaság viszont sok millió szereplőből áll itthon és külföldön. Ez nem egy jam session, ehhez kotta kell - érzékeltette a helyzetet a közgazdász, aki szerint naivitás azt hinni, hogy pusztán adócsökkentéstől növekedni fog a gazdaság és az állami intézkedésektől munkahelyek százezrei jönnek létre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.