A svájci UBS Wealth Management közgazdásza a Bloomberg hírügynökségnek tegnap azt mondta: a svájci frank szárnyalása 20-30 százalékos valószínűséggel csődöt hoz Kelet-Európában. A magyar háztartások adósságának 60 százaléka svájci frankban denominált, amely a bruttó hazai termék 16 százalékával egyenlő – hangsúlyozta a svájci óriásbank.
A Nomura feltörekvő piaci közgazdászát arról kérdeztük, valóban csődöt hozhat-e a frank szárnyalása, és mit gondol a magyar gazdaság helyzetéről. „Attól függ, mit neveznek csődnek. A nem teljesítő hitelek aránya (NPL ráta) a háztartásoknál és a vállalatoknál a jelenleginél kicsit magasabb szintre kerülhet, ha a frank/forint árfolyam 240 felett marad hosszabb ideig, azonban a szuverén fizetésképtelenség nagyon valószínűtlen” – írta Peter Attard Montalto a Világgazdaság Online-nak.
Hangsúlyozta, általánosságban a probléma Magyarországon a legnagyobb a közép-kelet-európai régióban a GDP százalékát és a háztartásokat tekintve, noha euróban kifejezve nagyobb Lengyelországban, de az a gazdaság nagyobb.
Úgy gondolja, nagyon fontos megemlékezni arról, hogy a két gazdaság fundamentumai eltérőek. Lengyelországban erős a rendelkezésre álló jövedelem növekedése, Magyarországon pedig negatív a rendelkezésre álló jövedelem növekedése – szögezte le a Nomura közgazdásza. A svájci frank szárnyalása Montalto szerint ötször erőteljesebben érinti a magyar GDP-t, mint a lengyelt.
Véleménye szerint Magyarország fizetésképtelensége túlzó, bár egyértelműen aggodalomra ad okot, hogy Magyarországnak nincs érdemi támasza (IMF) és valószínűleg valós kihívás lehet szerezni azt azután, ahogy a múlt évben az IMF-et kezelték. Azonban a frank-kérdés kimenetele (és a kormányzat reform-csomagja általában) hosszú időre a növekedés stagnálásához vezethet, de nem vezet fizetésképtelenséghez.
Peter Attard Montalto 1,9 százalékos GDP-növekedésre számít Magyarországon 2011-ben, és 1,6 százalékos bővülést vetít előre jövőre. A Nomura elemzője részben a gyengébb külső dinamikával, valamint a frank/forint árfolyamával indokolta, hogy lefelé módosította a növekedési előrejelzését.
Nem jön össze a 3 százalék
A kormány 3 százalékos növekedési előrejelzése valószínűleg nem teljesül idén. A második negyedéves GDP-adat az első becslés szerint azt jelzi, hogy a gazdaság negyedéves alapon megállt, éves összehasonlításban 1,5 százalékkal bővült naptárhatástól megtisztított adatok alapján. Szezonálisan igazítva a mutatószám csupán 1,2 százalék. Orbán Viktor a hónapban bejelentette, 100 milliárd forintos költségvetési kiigazítás jöhet ebben az évben a vártnál lassabb növekedés miatt.
550 milliárdos csomag jövőre
2012-ben a konvergenciaprogram alapján 550 milliárd forintos kiigazítási csomag szükséges a költségvetési hiánycél (-2,5 százalék a GDP arányában) eléréséhez, amely érinti a munkaerőpiacot, a nyugdíjrendszert, a közösségi közlekedést, az oktatást és az egészségügyet is. Feltételezhető azonban az is, hogy a 2012-es szintén 3 százalékos bővülési előrejelzés nem fog megvalósulni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.