Az utódnak súlyos problémákkal kell megküzdenie, ezért nincs idő a tétlenségre, a tervek szerint már ma szavaznak az új kormányfő személyéről. Kan 14 havi kormányzás után azért kényszerült lemondani, mert folyamatos támadások kereszttüzében állt a március 11-i földrengés és szökőár után.
Kritikusai szerint képtelen volt igazi vezetőként fellépni, amire nagy szükség lett volna a nukleáris katasztrófa sújtotta országban. Június elején úgy élte túl az ellene benyújtott, saját pártján belül is támogatott bizalmi szavazást a parlamentben, hogy megígérte: amint a törvényhozás elfogadja az újjáépítés finanszírozásáról szóló jogszabályokat, lemond posztjáról.
A hétvégén a párton belüli helyezkedésről és kampányról szólt minden. Nem mutatkoznak jelentős különbségek az egyes jelöltek elképzelései között, így a pillanatnyi – vélhetően ismét törékeny – többség szava dönt majd. A legnagyobb esélyesnek Kajeda Barni kereskedelmi miniszter lépett elő, miután megszerezte a befolyásos Ozava Icsiro és a mögötte álló több mint száz képviselő támogatását. A másik esélyes jelölt a közvélemény kedveltje, Maehara Szeidzsi korábbi külügyminiszter, aki márciusban kényszerült lemondani, miután kiderült, hogy illegális adományokat fogadott el. A szavazáson, amelyen új pártvezért és egyben lényegében miniszterelnököt választanak, a Japán Demokrata Párt 398 parlamenti képviselője vesz részt.
Kan utódja lesz öt éven belül a hatodik miniszterelnök. A belpolitikai instabilitáshoz hozzájárul a kormányzó párt megosztottsága és az, hogy a felsőházban az ellenzéki Liberális Demokrata Párt van többségben.
A következő miniszterelnök dolga lesz, hogy rendbe tegye a márciusi katasztrófa után recesszióba süllyedt gazdaságot. Elemzők azt várták, hogy őszre már kisebb növekedést tud felmutatni a világ harmadik legnagyobb gazdasága, miután a cégek újraépítik beszállítói hálózatukat, és a termelés visszatérhet a földrengés előtti szintekre. A globális kereslet csökkenése és a rekordmagasságokban járó jenárfolyam azonban súlyos visszahúzó erő az exportvezérelt japán ipar számára.
Közben Tokió 13 000 milliárd jent (közel 32 000 milliárd forintot) kíván költeni a katasztrófa sújtotta országrész újjáépítésére. Az államadósság azonban már így is meghaladja a GDP 220 százalékát, ez a fejlett országok között a legmagasabb arány. A Moody’s épp a múlt héten minősítette le egy fokozattal, Aa3-ra a japán adósságbesorolást. Közben az új kormányfőnek forrásokat kell találni a szociális rendszer finanszírozására is, mivel az elöregedő társadalom miatt évi 1000 milliárd jennel emelkednek a kiadások.
Új alapokra kell helyezni a japán energiapolitikát is a fukusimai atomerőműt ért katasztrófa után, mivel a lakosság bizalma megingott az eddig biztonságosnak hitt atomenergiában. Bár a távozó Kan is sürgette, hogy fokozatosan csökkentsék Japán atomenergia-függőségét, arra nem tudott megnyugtató választ adni, hogyan kellene ezt tenni. A megoldást nehezíti, hogy az elképzelés pálfordulást jelent Tokió korábbi célkitűzéseivel szemben, miszerint 2030-ra az energiaszükségletek felét nukleáris energiából fedezték volna.
Megfékeznék a jent
A kormány hétfőn dolgozza ki azokat a lépéseket, amelyekkel könnyíthetnek az erős jen okozta terheken – nyilatkozott Joszano Kaoru gazdasági miniszter, aki reméli, hogy az új kormány azonnal hozzá is lát azok megvalósításához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.