A fogyasztóiár-emelkedés lassulását a nyár elején az E. coli járvány hatására eső élelmiszerárakkal magyarázták. Júliusban a magasabb élelmiszerár-bázishatás, illetve a szezonális javak árának csökkenése mérsékelheti az inflációs nyomást, ahogy az alacsonyabb üzemanyagárak is ilyen irányban hathatnak, annak ellenére, hogy a hónap végén enyhe emelkedés volt tapasztalható.
„Július végén emelkedtek az üzemanyagárak, de ezt bőven ellensúlyozza a szezonális ruházati termékek árában bekövetkezett csökkenés” – vélekedett Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője, aki az elkövetkező hónapokban 4 százalék felé közeledő drágulási ütemre számít, elsősorban az augusztusban emelkedő üzemanyagárak, illetve az előző év szeptemberi alacsony bázis miatt.
Az elemzők nagyobbik része úgy véli, hogy az inflációs számok alapján a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa megfontolhatná irányadó kamatlábának csökkentését, miután az utóbbi hat ülésén változatlan, 6 százalékon hagyta azt. A piaci bizonytalanság, a forint árfolyamának ingatagsága, valamint a magyar adósság kockázati felárának növekedése azonban arra utal, hogy az idén nem várható kamatcsökkentés.
A júliusi inflációs adatokat csütörtökön közli a Központi Statisztikai Hivatal.
MT-ülés
Tegnap ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. A testület áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat. Meghirdetett ülésezési rendjének megfelelően az MT nem tárgyalta a jegybanki alapkamatláb megváltoztatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.