Magyarország kereskedelmi partnereinél bizonytalanság övezi a gazdasági növekedést, nagyok a deviza eltérések és korlátozott a banki hitelezés, amely késlelteti a belföldi kereslet helyreállását. A gyengébb gazdasági növekedési kilátások további költségvetési kiigazításokat tesznek szükségessé, hogy elérjék a 2012-es költségvetési célt. Az ideiglenes intézkedések kifutnak és a bevételek csalódást kelthetnek – vélekednek a Roubini Global Economics közgazdászai.
Az elemzők meglátása szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa 2012 végéig tarthatja az irányadó kamatszintet. Hangsúlyozzák, bármely lépés kapcsán körültekintő a jegybank, amely megnehezítheti a külföldi devizában denominált hitelesek helyzetét.
A gazdaság növekedési üteme ebben az évben nem éri el a 2 százalékot sem, jövőre pedig csupán 1,5 százalékkal növekedhet a magyar gazdaság – áll az RGE elemzésében.
Az eurózónában romlik a gazdaság állapota, és a gyenge második negyedéves GDP-adat sötét képet fest Magyarország ingatag gazdasági fellendüléséről. Megjegyzik, a lefelé módosított 1,9 százalékos idei, és az 1,5 százalékos jövő évi növekedést nagyrészt lefelé mutató kockázatok övezik.
A kedvezőtlen növekedési kilátásokat nagyrészt tükrözi az export lassulása, illetve a továbbra is gyenge belföldi kereslet. A devizamozgás, a korlátozott hitelezés, és a növekvő bizonytalanság Magyarországon és a kereskedelmi partnereknél súlyos teher a lakossági fogyasztásra és a beruházásokra nézve. Ugyanakkor, a gyenge gazdasági növekedés miatt felülvizsgálták inflációs előrejelzésüket is: az infláció idén 3,7, jövőre pedig 3 százalékra, vagyis az MNB céljára süllyedhet.
Az elemzés emlékeztet, a gazdaság a második negyedévben megállt a január-márciusi időszakhoz képest, és 1,5 százalékkal gyorsult az előző év azonos időszakához viszonyítva. A részletes adatok még nem ismertek, de az adat valószínűleg tükrözi az export lanyhulását és a gyenge ipari teljesítményt. Ez a trend folytatódhat az év hátralévő részében, mert Magyarország legnagyobb kereskedelmi partnereinél (az eurózónában) is lassulás tapasztalható.
Az alacsonyabb növekedési kilátások további költségvetési intézkedéseket indokolnak, hogy az ország elérje a 2012-es deficitcélt, amint az ideiglenes intézkedések kifutnak, és a bevételek csalódást kelthetnek. A hatóságok a közelmúltban elismerték, hogy a 2011-es növekedés valószínűleg egy teljes százalékponttal alacsonyabb lesz a 3 százalékos várakozásnál, amely 100 milliárd forintos hiányt jelent. Az RGE meglátása szerint a magán-nyugdíjpénztári eszközök átvétele gondoskodik arról, hogy az idei 2,9 százalékos költségvetési hiánycél könnyedén teljesüljön. Ugyanakkor ahhoz, hogy 2012-ben a GDP 2,5 százalékára csökkenjen a hiány további költségvetési intézkedésekre lesz szükség a Széll Kálmán-terven felül.
Felfelé mutató kockázatot jelent a megítélés javulása, a kedvező árfolyamváltozás és az infláció csökkenése, amely előkészítheti a monetáris lazítást.
Lefelé mutató kockázatok lehetnek a fiskális politikai elcsúszások, amely leminősítéshez vezethet. Másodszor, a deviza tartós gyengülésével a pénzügyi stabilitási kockázatok felerősödése monetáris szigorításhoz vezethet. Végül, az eurózóna adósságválságának eszkalálódása, illetve a jelentősebb lassulás súlyosan érintheti a bankszektort és az exportot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.