BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bod Péter Ákos: Az állam mutasson példát, ne fizessen készpénzzel

A magyar GDP közel negyedének felel meg a rejtett gazdaság nagysága – derül ki abból a felmérésből, amelyet a Visa Europe felkérésére készített az A.T. Kearney tanácsadó cég.

Magyarország eszerint az európai uniós átlagnál roszszabb eredményeket produkál, a visegrádi négyek közül Lengyelországot előzi meg, a kelet-európai átlagból viszont nem lóg ki az eredetileg legális, mégis illegálisan végbement üzletek arányát nézve.

A rejtett gazdaság struktúrája szinte egész Európában hasonló a felmérés szerint. A kontinens szürkegazdasága leginkább az építőiparban, a gyártásban és a kereskedelemben erős; Magyarországon az építőipar, az őrző-védő szektor és a kiskereskedelem az, ahol gyakori az adóelkerülés és a be nem jelentett munka.

A eredményeket bemutató előadáson Kiss Ede, a Visa Europe Magyarországért felelős igazgatója mindehhez hozzátette: a magyar rejtett gazdaság fő mozgatórugója az állami szervekbe vetett bizalom hiánya és a bonyolult adózási rendszer. A kormány nem jár elöl jó példával, az államnak fokozatosan át kellene térnie arra, hogy ne fizessen senkinek készpénzzel, és például a csekkes befizetéseknél se kérjen készpénzt – ezt már Bod Péter Ákos mondta a kutatási eredmények bemutatóján.

A volt ipari miniszter és jegybankelnök is azt a témát járta körbe: könnyebben lehet-e küzdeni a szürkegazdaság ellen, ha elektronizálják a pénzügyi tranzakciókat. A válasz igen volt, de ehhez mindenki hozzátette: a társadalomnak kulturálisan is változnia kellene a sikerhez. Bod Péter Ákos szavai szerint a kormányban most senki nem felelős az elektronizálásért, valamint a gazdaság állami irányítóinak is fenntartásai vannak a modern pénzügyi közvetítőrendszerrel szemben. A társadalom kettészakadt, a pénzügyi analfabetizmus tetemes – tette hozzá.

A kormánynak erőt kell találnia a kis- és középvállalkozásokkal szemben, ezek közül sokakat a szürkegazdaság tart életben – mondta el Ferenczi Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank készpénzlogisztikai igazgatója, hangsúlyozva, véleménye nem a jegybank hivatalos álláspontja. Lapunknak azon kérdésére, hogy milyen tartós megoldást lehetne találni, amelyet a politikai döntéshozók is el tudnának fogadni a saját rövid távú érdekeiket is figyelembe véve, azt válaszolta: „trójai falovat lehetne elhelyezni”. Vagyis előbb meg kellene tiltani a készpénzes fizetést néhány olyan területen, ahol ez politikailag is vállalható, mint a nagyobb értékű ingatlanok vagy autók vásárlásakor, és később lejjebb szállítani az értékhatárokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.