Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint az ötéves futamidejű görög kormánykötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a 2805,2 bázispontos előző záróról 2900 bázispont - tízmillió euró görög államadósságra 2,9 millió euró - közelébe drágult csütörtökön a londoni piacon. Ez világrekord CDS-díjszabás bármely szuverén adós esetében.
A CMA számítási modellje szerint a péntekre kialakult görög CDS-árszint azt mutatja, hogy a londoni adósságpiac jelenleg éppen 90 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint államadós törlesztésképtelenné válását ötéves távlatban. A görög szuverén törlesztési kilátásokat ismét egyre borúlátóbban ítélik meg londoni piaci és elemzői körökben.
A Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli gazdaságelemző cég legutóbbi helyzetértékelése szerint "gyakorlatilag elkerülhetetlen" a jelentős befektetői veszteségleírásokkal járó görög adósságátrendezés, és ez akár már jövőre bekövetkezhet.
A ház londoni pénzügyi elemzői a felmerült új kockázatok között említik a "mélységes megosztottságot" abban a kérdésben, hogy Görögországnak az újabb mentőcsomag fejében kell-e pénzügyi biztosítékokat nyújtania más euróövezeti országoknak. A Capital Economics szerint ha ebben nem születik kompromisszum, az akár azzal is járhat, hogy nem sikerül összeállítani az újabb görög mentőcsomagot.
A cég csütörtöki elemzése szerint kezdenek kiújulni az aggodalmak Olaszország fizetőképességével kapcsolatban is. A ház szakértői szerint az olasz kormány "határozatlansága" a legutóbbi költségvetési csomag ügyében alátámasztja azt a nézetet, hogy valószínűtlen az olasz közfinanszírozás stabilizálásához szükséges kemény és népszerűtlen intézkedések elfogadása.
A Capital Economics szerint ennek alapján "egyértelműen a lehetőségek között van", hogy Olaszország törlesztésképtelenné válik, aminek "katasztrofális" következményei lennének.
Más nagy londoni elemzőházak szerint félő, hogy az adósságválsággal küszködő nagy tagállamok fenntarthatatlanná váló adósságdinamikái előbb-utóbb szétfeszítik az euróöveztet.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző csoportja - szeptemberre szóló, Londonban kiadott legújabb globális előrejelzésében egyharmadosnál nagyobb esélyt adott arra, hogy az euróövezet mostani formájában nem marad fenn.
A ház a valutaunió sorsára több forgatókönyvet is kidolgozott. Ezek közül a legborúlátóbb azt feltételezi, hogy az olasz és a spanyol kötvényhozamok folyamatosan tovább emelkednek, és a kezelhetetlenné váló adósságteher miatt e két valutauniós gazdaság végül törlesztésképtelenné válik, ami euróövezeti tagságuk feladásához vezethet.
Tekintettel az olasz és a spanyol gazdaság méretére, e két ország távozása az euróövezet teljes szétesését eredményezheti - áll az EIU új világgazdasági elemzésében.
Az olasz adóssághelyzet egy másik vezető londoni gazdasági-üzleti kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) nemrégiben összeállított helyzetértékelése szerint is "közel jár ahhoz, hogy fenntarthatatlanná váljon". A ház azt jósolta, hogy sem Olaszország, sem az ugyancsak a piaci figyelem középpontjába került Spanyolország lakossága nem lesz hajlandó vállalni az euróövezeti tagság fenntartásához szükséges "szűkölködést". A CEBR elemzői ennek alapján mindössze egyötödös esélyt adtak arra, hogy az euróövezet tíz év múlva is létezni fog jelenlegi formájában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.