„Eljött az ideje annak, hogy a pénzügyi szektor visszaadjon valamit abból a 4600 milliárd eurós segítségből, amit 2008 végétől, a globális pénzügyi válság kitörésétől kezdve kaptak az európai kormányoktól” – ezzel a szavakkal indokolta José Manuel Barroso a pénzügyi tranzakciókra kivetendő uniós adó tervét. Az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament strasbourg-i plenáris ülésén szólalt fel, ahol a brüsszeli testület elmúlt évi munkáját, illetve jövőbeni feladatait ismertette.
Nem sokkal az unió helyzetéről szóló Barroso-beszédet követően a brüsszeli testület adóügyi tagja ismertette is az adóra vonatkozó konkrét brüsszeli terveket, így a javaslatokat az eredetileg várthoz képest hetekkel korábban tette közzé a Bizottság. Algirdas Semeta a Tobin-adóként is ismert teher bevezetését Barroso beszédéhez hasonlóan azzal indokolta, hogy a pénzügyi szektornak részt kell vállalnia a válság költségeiből.
A korábban kiszivárgott értesüléseknek megfelelően a legkorábban 2014-től alkalmazandó adót a pénzügyi tranzakciók lehető legszélesebb körére kivetnék, amelynek egyúttal igen alacsony lenne a kulcsa, hogy elkerüljék a pénzügyi cégek elvándorlását. Az adót a pénzügyi szolgáltatók (bankok, biztosítók, nyugdíj- és befektetési alapok) közötti tranzakciókra vetnék ki, ha legalább az egyik fél az EU-ban rendelkezik székhellyel. A tranzakció minden szereplője által befizetendő terhet az értékpapír-, részvény- kötvényügyletekre, valamint a származtatott termékekkel történő tranzakciókra vetnék ki. Előbbieket 0,1 százalékos, míg az utóbbiakat 0,01 százalékos minimális adókulcs terhelné, amihez képest az egyes tagállamok magasabb rátákat is alkalmazhatnának.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.