BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína dühös: az USA Tajvannak fejleszt fegyvereket

Kína minden fórumon tiltakozik az Egyesült Államok azon ajánlata ellen, miszerint 5,3 milliárd dollár értékben kész fejleszteni Tajvan meglévő vadászgépállományát.

A szigetország eredetileg 66 darab új F–16-ost szeretett volna vásárolni, az USA azonban épp azért ajánlotta a fejlesztési csomagot, hogy elkerülje az éles kínai reakciókat. A pekingi külügyminisztérium behívatta az amerikai nagykövetet, a védelmi minisztérium pedig közleményben szögezte le, hogy elítéli a megállapodást, mivel az beleavatkozik Kína belügyeibe, s sérti az ország szuverenitását. Jang Csie-cse külügyminiszter az ENSZ New York-i közgyűlésén követelte, hogy Washington azonnal vonja vissza döntését.

Peking tiltakozása kódolva volt, ugyanakkor sem az amerikai, sem a kínai elemzők nem számítanak a tavalyihoz hasonló heves reakciókra, amikor az Egyesült Államok ugyancsak fegyvereket adott el Tajvannak. Akkor Peking 12 hónapra befagyasztotta a katonai tárgyalásokat Washingtonnal. Az egyébként is kényes üzlet ügye egy olyan időszakban került napirendre, amikor mindhárom érintett országban közeleg az elnökválasztás.

Persze az időzítés nem véletlen. Tajvanban januárban lesz elnökválasztás: Ma Jing-zsou pedig szeretné újraválasztatni magát. Mivel azonban a közelmúltban történelmi jelentőségű kereskedelmi megállapodást kötött Kínával, emiatt sokan túlságosan barátságosnak látják a viszonyt Pekinggel. A vadászgép-vásárlási igénnyel a kritikusok vitorlájából kívánja kifogni a szelet.

Ugyanakkor nem mutatkozhat gyengének saját közvéleménye előtt Barack Obama amerikai elnök, illetve Hszi Csin-ping kínai alelnök sem, aki várhatóan jövőre követi az elnöki székben Hu Csin-taót. Az Egyesült Államok kormányát egy 1979-es törvény kötelezi arra, hogy kielégítse Tajvan önvédelemhez szükséges katonai igényeit. Washington azonban egyre kevésbé hagyhatja figyelmen kívül a kínai reakciókat. Szakértők ugyanakkor megjegyzik, hogy lényegében mindegy, hogy Tajpej új vadászgépeket kap, vagy a régieket fejlesztik.

Ettől ugyanis sem a katonai egyensúly nem fog megváltozni a térségben, sem arra a folyamatra nem lesz komoly hatással, hogy Kína fokozatosan bekebelezi Tajvant – még ha egyelőre csak gazdasági értelemben is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.