A kérdés az, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa csökkentheti-e a jegybanki alapkamatot a Svájci Nemzeti Bank „agresszív” akciója után. Mi továbbra is úgy látjuk, hogy ez az SNB korlátlan mennyiségű vásárlása ellenére sem valószínű – írta elemzésében Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piaci elemzője.
Az MNB nagyon világosan szétválasztotta a fizetőeszköz mozgásából és a kockázati prémium változásából fakadó kockázatot, valamint a frank/forint emelkedéséből fakadó kockázatot. A háztartások számára pozitív a lépés, azonban ezt ellensúlyozza a gyenge külső dinamika és a nagyon gyenge növekedési számok, amely pénzügyi stabilitási kockázatokat hordoznak továbbra is, és mérlegalkalmazkodáshoz vezetnek.
Az SNB bejelentette, minimálisan 1,20-as árfolyamszintet határoz meg az euró/frank árfolyam tekintetében, amely oda vezetett, hogy az euró/frank jegyzés 1,1-ről 1,2-re változott, míg a frank/forint 250-ről 230-ra csökkent (10 százalékos frankgyengülés következett be, amely a legnagyobb napos belüli esésnek fele meg a frank/forint árfolyamában).
Montalto felhívta a figyelmet arra, hogy az MNB Monetáris Tanácsa számára az eurózóna krízise is meghatározó a kamatlépések kapcsán. Emlékeztetett arra is, a jegybank akkor sem csökkentette a kamatot, amikor a frank/forint a „veszélyes” 240-es szint alatt járt.
Magyarország államcsőd ellen köthető biztosítási felára (CDS-felár) 300 bázispont felett áll, az euró/forint még mindig 265-ös szint fölött van, így nem gondoljuk, hogy a monetáris tanács csökkentené a kamatot és jövőre is tarthatja. Montalto szerint a tanács belemerevedett a nehogy kárt okozzunk mentalitásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.