A tavalyi 52. után a 48. helyet foglalja el hazánk a 142 országból, ez az EU-n belül a 20. helynek felel meg. 2008. óta tart a gazdaság nemzetközi pozíciójának javulása. A visegrádi négyek közül egyedül Szlovákiát előzzük meg, de közelítettünk az élbolyhoz, Csehország 10, Lengyelország 8 hellyel található előttünk, míg Szlovákia a 69. helyre csúszott vissza.
A World Economic Forum (WEF) globális rangsorában elfoglalt hely mindenképp befolyásolja egy országról alkotott képet – fejtette ki Palócz Éva, a Kopint-Tárki igazgatója. A magyar intézet a WEF hazai partnere az adatfelvétel terén. A 2003. óta készülő index azt vizsgálja, hogy mennyire adottak a növekedés feltételei a felmért gazdaságokban. Az indexben a fundamentumokat, a hatékonyságnövelő tényezőket, illetve az innovációt és komplexitást méri fel. Ezeken belül az intézményi, infrastrukturális, makroökonómiai környezetet, az egészségügy és az oktatás minőségét veszik számításba, de a kereskedelem és a pénzpiacok szabadsága is szerepet játszik.
A csúcson az innovációvezérelt gazdaságok szerepelnek, míg Magyarország az átmeneti fázisban van ez és a hatékonyságvezérelt fázis között. A listát Svájc vezeti, az EU-ból a leggyengébben Görögország szerepelt, a 90. helyre csúszott vissza. Kína a 26., Brazília 53., India 56., Oroszország 66. helyen zárt idén. A magasabb egy főre jutó GDP nem feltétlenül jelent magas pontszámot, a korrupciós és szabályozási gondok miatt hátrébb sorolódhatnak az országok, ez okozza például Szlovákia évek óta tartó lecsúszását.
A visegrádi országok munkaerőpiaca a rugalmassága kedvezőbb az uniós átlagnál, illetve a piacméretben is ugyanez a helyzet. Magyarország a visegrádi átlagot technológiában és innovációban előzi meg. További pozitívumok a megfelelő autópályaellátottság, internetellátottságot tekintve pedig az első húszba is bekerült az ország.
Az egyetemek és vállalkozások együttműködése is kiemelkedő. Hátrányaink, hogy magasak az adóterhek, nehézkes, centralizált gazdaság, a közösségi alapokhoz történő nehéz hozzáférés. A gyenge közbizalom az egyik legrosszabb pozícióhoz juttatta Magyarországot, a 130. helyet értük el ezen a téren. A makrogazdasági tényezők terén is rosszul állunk, leginkább az adósságmutatóra igaz ez.
2007 óta rontja lefelé a magyar pontszámot az adórendszer, 2008-tól az egyik legnagyobb költségvetési hiány is Magyarországon volt, ekkor viszont a külkereskedelem felfelé húzta a pozíciónkat. Az infrastruktúra, az oktatás minőségének a megítélése és a kutatás-fejlesztés húzza felfelé. Ezek a tényezők csak hosszú távon változtathatók, ezért valószínűleg a továbbiakban is hasonló pozícióra számíthatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.