A közép-kelet-európai és az egykori szovjet térség gazdasági átalakulásának finanszírozására húsz éve alakult pénzintézet legújabb, idei negyedik prognózisa szerint a bank által támogatott 29 ország átlagos gazdasági növekedési üteme az idén 4,5 százalék lesz. Az előző, júliusi előrejelzésben az EBRD még javította a működési területére adott növekedési becslését, 4,8 százalékra a májusban jósolt 4,4 százalékról.
A bank az idei első, januári becslésben 4,2 százalékos, az azt megelőző, tavaly októberi prognózisban 4,1 százalékos, a még eggyel korábbi, tavaly júliusban kiadott jelentésében 3,9 százalékos átlagos növekedést jósolt 2011 egészére az általa befektetésekkel segített országcsoportban.
Az EBRD szerint a Magyarországot is magában foglaló közép-európai és balti csoportban az idén átlagosan 3,1 százalékos gazdasági növekedés várható a júliusban jósolt 3,5 százalék helyett. Magyarország esetében azonban a londoni bank az átlagnál jóval meredekebben, az előző előrejelzésben szereplő 2,7 százalékról 1,0 százalékra vette vissza a 2011 egészére szóló GDP-növekedési becslését.
Az EBRD azonban még nagyobb mértékben rontotta a jövő évi prognózisokat. A bank 2012-ben a tevékenységi régió egészében az eddigi 4,4 százalék helyett most már csak 3,2 százalékos GDP-pluszt vár, ám a közép-európai és balti csoportban mindössze 1,7 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít jövőre, éppen a felét az eggyel korábbi prognózisban 2012-re szereplő 3,4 százalékos előrejelzésnek.
Magyarországnak az EBRD főközgazdásza, Eric Begrlöf és stábja által összeállított prognózis a jövő év egészére alig 0,5 százalékos gazdasági növekedést jósol. Ez 2,3 százalékpontos csökkentés a júliusi előrejelzéshez képest, abban ugyanis az EBRD még 2,8 százalékos magyarországi GDP-pluszt várt 2012-re.
A londoni Cityben vannak más, hasonlóan borúlátó becslések is a jövő évi magyarországi növekedésre. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a magyar kilátásokról minap összeállított átfogó előrejelzésükben szintén 0,5 százalékos magyarországi GDP-növekedést jósoltak jövőre.
Az EBRD keddi jelentése szerint Magyarország erősen ki van téve az euróövezetből eredő kockázatoknak, tekintettel a szoros közvetlen tőkebefektetési kapcsolatokra, és a külföldi befektetők nagyarányú jelenlétére a helyi kötvénypiacon. A bank megállapítja, hogy a magyar kormány elkötelezte magát a jövő évi államháztartási deficitcélok teljesítése mellett, és ennek érdekében további adóintézkedéseket hozott. Mivel azonban a konszolidációt segítő szerkezeti reformok csak lassan haladnak, a magyarországi befektetéseket terhelő kockázati felárak emelkedhetnek - áll az EBRD-előrejelzéshez fűzött keddi részletes elemzésben.
A bank a helyzetértékelésben kitér a magyarországi devizaalapú hitelek kedvezményes árfolyamú végtörlesztési lehetőségére. Az EBRD szerint ez a kezdeményezés valószínűleg tovább rontja a bankok tőkehelyzetét és hitelezési kapacitásait, ami hátráltathatja a hitelkiáramlás fellendülését és a gazdasági növekedést.
Más nagy londoni pénzügyi elemzőházak már kidolgoztak számszerű forgatókönyveket a végtörlesztés általuk várt hatásaira. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő befektetőknek minap összeállított elemzésében közölte, hogy feltételezése szerint a végtörlesztési lehetőséggel a magyar devizahitelesek 25 százaléka él majd. Ennek alapján a Fitch úgy kalkulál, hogy a lejárati idő előtti, piaci árfolyam alatti törlesztések hozzávetőleg 1,5 százalékpontnyit emészthetnek fel a magyar bankszektor alapszintű - Tier 1 - tőkemegfelelési rátájából.
A hitelminősítő szerint ettől még nem válna azonnal szükségessé a magyar bankok tőkepótlása a tulajdonos bankok vagy a magyar állam részéről.
A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi elemzőcég felzárkózó piaci közgazdászai a végtörlesztésről minap befektetőknek összeállított helyzetértékelésükben a Fitch forgatókönyvében szereplőnél alacsonyabb, 10-20 százalék közötti részvételi arányt valószínűsített. Ez a Capital Economics szakértőinek számításai szerint 0,4-0,8 százalékponttal csökkentené a magyar bankok rendszerszintű Tier 1 tőkemegfelelési rátáját.
A cég szerint csak "szélsőséges" körülmények között, közel teljes részvétel esetén csökkenne e kockázatfedezeti mutató a Bázel-II. előírásban szereplő 8 százalékos minimum alá, ami alatt a bankok újratőkésítése válna szükségessé.
Az EBRD keddi elemzése szerint a bank tevékenységi területének gazdaságai sok szempontból most jobban felkészültek a 2008-ashoz hasonló külső sokk elviselésére, és egy ilyen mértékű sokkhatás megismétlődése esetén valószínűtlen a gazdasági teljesítmények olyan "szélsőséges összeomlása", mint amilyent 2009-ben sok térségi ország átélt.
Az EBRD szerint azonban az euróövezeti stressz további erősödése esetén a térséget érő külső sokk akár súlyosabb is lehet a 2008-2009-esnél. Megvan ugyanis a kockázata annak, hogy csökken az euróövezeti bankok kapacitása az átalakuló térségben lévő leánybankjaik támogatására, ami jelentős hitelszűkét okozhat e régióban, potenciálisan súlyos hatást gyakorolva a térség gazdasági teljesítményére - áll az EBRD keddi elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.