BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Büdzsé: alapjaiban más tervek

Radikális átrendezést akar az MSZP és az LMP is a költségvetésben. Megemelt tőkejövedelem-adóval, kisebb járulékokkal, szigorúbb társasági adóval számolták újra a büdzsét.

Alapjaiban elégedetlen a nemrég elkészült költségvetési törvénytervezettel az MSZP és az LMP. Ez nem csak a kommunikációjukon, hanem az általuk elkészített alternatív költségvetés fő számaiból is kiolvasható. Az MSZP hangsúlyozottan félkész, csak a fő irányokat tartalmazó büdzséjavaslata még ebben az állapotában is 1100 milliárdos nevesített átrendezéssel kalkulál és további több százmilliárdot juttatna egyes ágazatoknak, forrás megjelölése nélkül. Az LMP-nél 1500 milliárdra rúg az átrendezés, márpedig ez – mint arra a zöld párt a figyelmet is felhívja – a magyar költségvetés rugalmatlansága miatt óriási összeg, a javaslatok így radikálisnak is nevezhetők.

Az MSZP módosító csomagjának két legnagyobb eleme a személyi jövedelemadó (320 milliárd bevétel) valamint a vállalkozásokat érintő terhek módosítása (250 milliárd) lenne, míg az LMP-nél szintén az szja (188 milliárd bevétel) és a járulékok változása (310 milliárd kiadás) a két főszereplő.

Mindkét párt visszaállítaná a kisebb cégekre is a 19 százalékos társaságiadó-kulcsot, szigorítanák a tőkejövedelmek adóját és többkulcsos szja-rendszerben gondolkodnak a mostani 16 százalékos egykulcsos helyett. Az MSZP 5 milliós éves jövedelemhatárnál vezetné be a 32 százalékos kulcsot, az LMP-nél ez 3,5 millió lenne, de 7 millió felett már 40 százalékkal adóztatna a zöld párt. Ez azt jelenti, hogy 3,5 és 5 milliós éves jövedelem között  az MSZP rendszerével, 7 millió felett az LMP-ével járna rosszabbul az adózó, másutt azonos lenne a terhelés.

Mindkét párt enyhítene emellett a járulékterhelésen. Az MSZP a munkáltató járulékot csökkentené 3 százalékkal, az LMP a munkavállalók egészségügyi járulékát kettővel. Az áfához is mindketten hozzányúlnának: az MSZP az alapvető élelmiszereket, az LMP a zöldségeket és gyümölcsöket sorolná kedvezményes kulcs alá, a zöldpárt ugyanakkor a vény nélküli gyógyszereket ellenkező irányba mozgatná, a kedvezményesből a normál kulcsba.

Az MSZP emellett részletek és konkrétumok nélkül hangsúlyozza, hogy a termékdíjből és kvótaértékesítésből származó bevételek felhasználását a zöldgazdaság fejlesztésére, energiahatékonysági programokra, panelfelújításokra és a hátrányos helyzetű térségek gazdaságfejlesztésére kell fordítani. A kvótaértékesítés tízmilliárdnál kisebb nagyságrendet, a termékdíj mintegy 25 milliárdot jelent, ezt csoportosítaná át tehát az MSZP.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.