BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Görögország: Plusz egy hónap agónia

Október közepe helyett csak november második hetében kaphatják meg a görögök a nemzetközi mentőcsomag aktuális részletét. Az EU ezzel is növeli a nyomást Athénon, és újabb megszorításokat követel a kabinettől.

Októberről november közepére tolták ki az euróövezet pénzügyminiszterei azt a határidőt, ameddig Görögországnak meg kellene kapnia a csőd elkerüléséhez szükséges nemzetközi hitelrészletet, közölték tegnap külföldi hírügynökségek. Ezzel párhuzamosan Evangelosz Venizelosz pénzügyminiszter is elismerte, hogy november közepéig még van pénz a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek fizetésére – néhány héttel ezelőtt még október közepét jelölte meg a kabinet a végső dátumként. Hozzátette, hogy a következő három hónap kritikus időszak lesz az állam feladatainak finanszírozása szempontjából.

Az újabb csúszás oka egyrészt az, hogy az euróövezeti vezetők meg akarják várni az EU-EKB-IMF egyre húzódó jelentését a megszorítások előrehaladásáról, valamint arról, hogy a recessziónak milyen hatása lehet a korábban egyeztetett takarékossági célok teljesülésére. (A kormány a napokban csaknem egy százalékkal felfelé módosította az idei hiánycélt.) Másrészt ily módon is növelik a nyomást a kabineten, hogy újabb megszorító intézkedéseket vigyen keresztül a törvényhozáson – ezekről várhatóan november elején szavaz majd a parlament. A további lépésekre azért van szükség, hogy a 2013-as és a 2014-es költségvetésben tátongó lyukakat is betömjük, mondta Jean-Claude Juncker, a Eurogroup elnöke.

Bár részleteket nem közölt, tény, hogy a görög kormány az elmúlt hetekben ismét komoly megszorításokról döntött. (Az más kérdés, mennyit fog ebből átültetni a gyakorlatba.) Az 1200 eurónál magasabb nyugdíjakat például húsz százalékkal csökkentik, az 55 év alatti nyugdíjasoknak járó, ezer eurót meghaladó illetményeket pedig negyven százalékkal vágják meg. A trojka követeli a közalkalmazottak elbocsátásának kibővítését és felgyorsítását is: 2015-ig mintegy ötödével kellene csökkenteni a létszámukat, ami radikális lépés ahhoz képest, hogy a DPA szerint az elmúlt száz évben nem volt tömeges elbocsátás az állami alkalmazottaknál.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.