BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

LeminÕsítések az eurózónában

Olaszországot és Spanyolországot is leminÕsítette pénteken este a Fitch Ratings. A legnagyobb európai hitelminÕsítÕ Olaszország hosszú futamidejÛ szuverén adósságának osztályzatát az eddigi AA mínuszról egy fokozattal, A pluszra rontotta, további leminÕsítés lehetÕségére utaló negatív kilátással.

A Fitch szerint a római vezetés kezdetben tétova lépéseket tett az euróövezeti válság terjedése ellen, de ez aláásta a befektetÕk bizalmát, ezen pedig a nemrég benyújtott pótköltségvetése sem sokat segített. A lépés várható volt: a múlt héten a Moody’s Investors Service egyszerre három fokozattal, Aa2-rÕl A2-re süllyesztette az olasz szuverény kötvényadósság osztályzatát, negatív kilátással, szeptember végén pedig a Standard & Poor’s kezdte a leminÕsítések sorát.

Spanyolország esetében még nem ennyire rossz a megítélés: a Fitch két fokozattal, AA mínuszra süllyesztette a besorolást, ugyancsak negatív kilátást érvényben hagyva az új osztályzaton. Indoklásában a Fitch Ratings az euróválság intenzívebbé válása mellett kiemelte azt a kockázatot is, amelyet az egyes régiók költségvetési teljesítménye jelent a spanyol kormány konszolidációs erÕfeszítéseire.

A Moody''s is lépett pénteken este: leminÕsítést valószínÛsítÕ felülvizsgálat alá vette Belgium Aa1 szintÛ kormánykötvény-besorolásait. A lépést – az olasz leminÕsítéshez hasonlóan – azzal indokolták, hogy érdemben nÕttek a nagy adósságokkal küzdÕ államok, köztük Belgium hosszú távú finanszírozási kockázatai a szuverén adósok és bankok tartós ingatagsága miatt.

ElsÕsorban a Dexiára gondolhattak, amelyet az euróövezeti adósságválság elsÕ áldozatának tartanak: görög kitettsége és likviditási gondjai miatt a bank a múlt héten fordult állami segítségért. Ezzel kapcsolatban tegnap Didier Reynders belga pénzügyminiszter azt sem tartotta kizártnak, hogy Brüszszel akár száz százalékban átvállalja a bank adósságát.

Francia mentÕakció?

A francia állam 10-15 milliárd eurót juttatna pénzintézetek feltÕkésítésére, cserében azt várja el, hogy a legnagyobb német bank,a Deutsche Bank (DB) is emeljen tÕkét – állította tegnapi számában

a Frankfurter Allgemeine Zeutung. Josef Ackermann, a Deutsche Bank igazgatótanácsának elnöke nemrégiben kizártnak nevezte a tÕkeemelést.

Nicolas Sarkozy francia elnök szombaton megbeszélést folytatott Párizsban Christine Lagarde-dal, a Nemzetközi Valutaalap fÕigazgatójával, aki elsÕként szorgalmazta az európai bankok feltÕkésítését. Sarkozy vasárnap már Berlinben Angela Merkel német kancellárral próbált meg közös álláspontot kialakítani az európai bankok feltÕkésítésérÕl, bár Párizsban tagadták, hogy nézetkülönbség lenne a két ország között ebben a kérdésben.

a Frankfurter Allgemeine Zeutung. Josef Ackermann, a Deutsche Bank igazgatótanácsának elnöke nemrégiben kizártnak nevezte a tÕkeemelést.

Nicolas Sarkozy francia elnök szombaton megbeszélést folytatott Párizsban Christine Lagarde-dal, a Nemzetközi Valutaalap fÕigazgatójával, aki elsÕként szorgalmazta az európai bankok feltÕkésítését. Sarkozy vasárnap már Berlinben Angela Merkel német kancellárral próbált meg közös álláspontot kialakítani az európai bankok feltÕkésítésérÕl, bár Párizsban tagadták, hogy nézetkülönbség lenne a két ország között ebben a kérdésben. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.