Az EFSF felhasználható hitelkerete 440 milliárd euró, ennek egyelőre csupán tíz százaléka foglalt Regling szerint. Mint mondta, a fennmaradó kilencven százalékból jelentős összeg megy majd el Görögországra, de még így is marad elég forrás az alap új feladatainak ellátására, így például a bajban lévő euróövezeti tagok állampapírjainak vásárlására – ezen a piacon eddig az EKB interveniált
A helléneknél időközben egyre többen csatlakoznak a hét elején indult sztrájkhullámhoz: mától leáll a légi forgalom is, és az állami hivatalok sem nyitnak ki. A szakszervezetek így gyakorolnak nyomást a parlamenti képviselőkre, akik holnap szavaznak az EU–IMF–EKB által diktált újabb megszorításokról. Az állam refinanszírozási költségei eközben tovább emelkednek – a tegnapi kincstárjegy-aukción enyhén nőttek a hozamok szeptemberhez képest –, a munkanélküliség pedig 16,5 százalékra ugrott a tegnap közölt adatok szerint.
Egy éve 12 százalék volt ez a mutató. Kedvezőtlen hír az is, hogy a megszorítások miatt lefelé módosította növekedési kilátásait a szintén sztrájkhullám előtt álló Portugália: a kormány hétfő este közölt költségvetési tervezete szerint a GDP az idén 1,9, 2012-ben pedig már 2,8 százalékkal zsugorodik a szigorú megszorítások miatt. Utóbbi több évtizedes negatív rekordnak számít. A költségvetési hiány a tavalyi 9,5 százalék után az idén 5,9, jövőre pedig 4,5 százalék lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.