A 27 EU-tagország vezetői közül megszólalók elsősorban azt hangoztatták, hogy még számos nyitott kérdést meg kell oldani. Hozzátették: mindenki azzal az eltökélt szándékkal érkezett a találkozóra, hogy kompromisszumra jussanak az átfogó megoldás érdekében.
"A munkát még nem fejeztük be, egész sor problémát meg kell még oldani" - jelentette ki Angela Merkel német kancellár, míg az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportját is képviselő, luxemburgi Jean-Claude Juncker úgy fogalmazott: azt várja a találkozótól, hogy - bár nem rendez minden részkérdést - hatékony döntéseket hoz, és egyértelműen meghatározza a követendő irányvonalat.
A brit miniszterelnök, David Cameron - aki vasárnap ragaszkodott hozzá, hogy a mostani értekezletet 27-es körben tartsák - a lehető legteljesebb megoldás szükségességét hangoztatta, ismét utalva arra, hogy az euróövezeti válság a zónán kívüli államokat is kedvezőtlenül érinti.
A később 17-es körűre, azaz eurócsoportra szűkülő, munkavacsorának tervezett értekezlet a vasárnapi előző csúcstalálkozó folytatása. A néhánynapos megszakításra egyebek között azért volt szükség, hogy Merkel - az új német szabályozásnak megfelelően - konzultálni tudjon mandátumáról a német parlamenttel. A kancellárt végül a Bundestag széles körű mandátummal ruházta fel a csúcsértekezleten várható határozatok támogatására.
Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök Brüsszelben úgy vélekedett, hogy a mostani találkozó tétje az euró megmentése mellett olyan uniós értékek megóvása is, mint a nemzetek közti együttműködés, a társadalmi összetartás, a szolidaritás.
Az ülés előtt kiszivárogtatott nyilatkozattervezet azt sugallja, hogy az egyik fontos kérdésben, az érintett uniós bankok feltőkésítésének főbb elemeiben a tagországok vezetői már egyetértenek. Ezek közül többről - például a 9 százalékos minimális tőkemegfelelési mutató eléréséről, illetve a 100-110 milliárd euró körüli nagyságrendről már vasárnap kompromisszum körvonalazódott köztük.
A most tárgyalt, talán legfontosabb téma a nehéz helyzetbe került, eladósodott országok anyagi támogatására is szolgáló Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kibővítése. A helyszínen előzetesen keringő információk szerint ennek pontos méretéről most nem születhet döntés, csak azt követően, hogy az euróövezeti szakemberek tárgyaltak a lehetséges befektetőkkel.
Az emlegetett megoldások között szerepel, hogy az EFSF a bajba jutott euróövezeti államok által újonnan kibocsátott kötvények értékére garanciát vállalna, beleértve bizonyos mértékű veszteséget is. Várhatóan megteremtik annak lehetőségét is, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és egyes, az eurózónán kívül államok is befektethessenek az alapba.
Megerősítést vártak a csúcstalálkozón Olaszországtól is arra, hogy megteszi a kellő lépéseket kitűzött államháztartási hiánycéljának megtartása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.