BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Raiffeisen: A magyar politikai fejlemények veszélyforrást jelentenek

Az átlagos reál-GDP növekedés (a 2011-es 3,2 százalékos szintről) 2012-ben 2,3 százalékra esik vissza a KKE-térségben; középtávon magasabb növekedési ráták várhatók, mint az eurózónában – írják elemzésükben a a Raiffeisen Bank International AG (RBI)elemzői.

„Az euróövezetben jelenleg uralkodó, rendkívül bizonytalan helyzet – melyben a fő mutatók recessziót jeleznek, a hitelválság pedig egyre rosszabbra fordul – Közép-Kelet Európát is hátrányosan érinti” – jelentette ki Peter Brezinschek, a Raiffeisen Bank International AG (RBI) elemzési részlegének, a Raiffeisen Research-nek a vezetője.

A Raiffeisen Research ezért jelentős mértékben lefelé módosította a közép-kelet európai (KKE) régió legtöbb országára vonatkozó 2012-es növekedési előrejelzéseit, melynek következtében a térség egészét tekintve a becsült GDP-növekedés mértéke 2,3 százalék. Ami a 2011-es évet illeti, Brezinschek 3,2 százalékos GDP-növekedésre számít a régióban. Jóllehet a KKE-régió növekedése lassulóban van, ez a növekedési ráta még mindig sokkal magasabb az euróövezetben vártnál, amely az előrejelzések szerint 2011-ben 1,6 százalékkal nő, 2012-ben pedig mindössze 0,2 százalékkal. Ráadásul a KKE-régió a 2015-ig várható évi 1,5-2 százalékos pozitív növekedési különbözetével folytatja a felzárkózást az eurózónához.

A Raiffeisen Research vezető elemzője szerint a KKE-térséget sújtó negatív hatások oka egyfelől az, ahogy a régió exportjának aránytalanul nagy része irányul az EU-ba (a teljes export 85 százaléka), másfelől pedig az európai bankszektorban fennálló feszültségek. Brezinschek arra számít, hogy ezek a hatások az élénkebb belső keresletnek köszönhetően kevésbé markánsan jelentkeznek a FÁK országaiban, mint Közép-Európában (KE) és Ausztriában. A Raiffeisen Research előrejelzése szerint a FÁK országainak GDP-növekedése 3,6 százalékot tesz majd ki 2011-ben, és 3 százalékot 2012-ben.

„A 2011. évihez képest a KE-régió átlagos GDP-növekedési rátája 2,9 százalékról a felére, 1,4 százalékra esik vissza” – jósolja Brezinschek. A délkelet-európai térség (DKE) reál-GDP-je várhatóan 2011-ben és 2012-ben is mindössze 1,6 százalékkal nő. Brezinschek átmeneti stagnálásra számít Ausztriában, melynek során az ország a lanyhuló beruházások és nettó export miatt 2012-ben csupán 0,4 százalékos GDP-növekedést tud majd felmutatni. 2011-re még mindig reálisnak látja Ausztriában a GDP 3,0 százalékos bővülését.

„A 2009. évhez képest még a görög adósság drákói szigorúságú konszolidációs intézkedések bevezetéséhez kötött átalakítása és a bankrendszer újratőkésítése esetén sem számítunk a termelés olyan mértékű visszaesésére, mint amit a Lehman-csőd nyomán tapasztalhattunk, feltéve, hogy sikerül megakadályozni a továbbterjedést olyan intézkedésekkel, melyek helyreállítják a bizalmat a pénzügyi piacokon” – értékelte a helyzetet Brezinschek.

A KKE-térség több országában is kamatcsökkentés várható

Brezinschek szerint a részben recessziós folyamatok ugyanakkor az inflációs nyomás enyhülése irányába hatnak a nyersanyagok és az energia piacán: az olaj ára 2012-ben várhatóan 15 százalékkal esik, és ez az infláció kis mértékű csökkenését eredményezik Ausztriában és a KKE-régióban. „Az EKB a görög hitelátalakítás keretein belül irányadó kamatát is csökkenti, 1 százalékra vagy még alacsonyabb szintre. Ez a közép-európai jegybankokra is kihatással lesz: legalább Lengyelországban valószínűnek látszik a kamatcsökkentés, a Cseh Köztársaságban pedig a kamat várhatóan megmarad jelenlegi rekord-alacsony szintjén. Meggyőződésünk továbbá, hogy Oroszországban már magunk mögött hagytuk a kamatemelési ciklus csúcsát” – tette még hozzá Brezinschek.

A KKE-régió devizáinak az euróval szembeni erősödése várható 2012-ben

„A forinthoz és a zlotyhoz hasonló, szabadon átváltható devizák az euró gyengélkedése esetén is hajlamosak lehetnek a további leértékelődésre, Magyarország politikai fejleményei pedig további veszélyforrást jelentenek” – mondta Brezinschek. Az elemző szerint csak 2012 második felében tapasztalhatjuk majd a gazdaság fellendülésének első jeleit, és ez a KKE-régió fő devizáinak erősödését is magával hozza majd ugyanabban az időszakban.

A KKE-régió részvénypiacai: 2012-ben kedvezőtlen tényezők uralják a részvénypiacokat
 
„A KKE-országok részvénypiacai is megsínylették a globális nehézségeket: az év eleje óta széles skálán mozgott a visszaesés mértéke, a horvátországi 8 százalékos eséstől egészen az ukrajnai 40 százalékos zuhanásig” – ismertette Brezinschek, és elmagyarázta, hogy a hitelválságról és a gazdasági hullámvölgyről érkező, változatlanul rossz hírek miatt a részvénypiacoknak nincs mire támaszkodniuk. Az átmeneti fellendülésektől eltekintve az elemző úgy véli, a kedvezőtlen tényezők egészen 2012 tavaszáig meghatározzák a piac alakulását, és ez további árfolyameséseket vetít előre. „Úgy látjuk, a piacok csak akkor indulnak meg újra felfelé, ha az euróövezet periféria-államai valódi esélyt kapnak az újrakezdésre, és gazdaságuk a stabilizáció jeleit mutatja, mely valószínűleg 2012 második felében vezethet fellendüléshez” – tette hozzá a Raiffeisen Research vezető elemzője

Brezinschek a következőket javasolja: „Lehet, hogy az értékelések vonzónak tűnnek, de ne feledjük, hogy a KKE-régió vállalatainak 2012-re várható nyereségnövekedési értékeit bizonyos mértékben lefelé kell majd módosítani. Ezért a szektorok szerinti pozicionálást tekintve minden téren védekező stratégiát folytatunk. A FÁK államainak „BB” minősítésű vállalati kötvényeibe – pl. Alfa Bank és Vimpelcom – történő, 6,4 és 9,4 százalék közötti hozamot biztosító, szelektív befektetések ugyanakkor megfelelő alternatívát kínálhatnak a kockázatkedvelő befektetőknek.

A nemzetközi fejlemények határozzák meg az osztrák részvénypiacot

Az euróövezetben jelentkező államdósság-válság a gazdaság állapotával kapcsolatos aggodalmakkal tetézve súlyosan érintette az osztrák részvénypiacot. A Raiffeisen Centrobank AG vezető elemzője, Birgit Kuras szerint Ausztria – a többi európai piachoz hasonlóan – továbbra sem vonhatja ki magát a görög hitelválság és az azt kísérő bizonytalanság hatásai alól.

A közelmúlt árfolyamesései alacsonyabb szintre szorították le az értékelés alapját képező mutatókat, így az osztrák piac a historikus értékelésekhez képest visszafogottan árazottnak tűnik. A teljes nyereségnek a 2012-re vonatkozó árfolyam/nyereség (P/E) mutatón alapuló becslése például elérte a 8,5-es értéket, a P/BV (árfolyam-könyv szerinti érték) ráta pedig 0,8 százalékra csökkent. Ám rövid távra vonatkoztatva az értékelések még egy ilyen környezetben sem nyomnak sokat a latban. „Az osztrák cégek a fundamentális elemzést tekintve erősnek tűnnek, de a negatív piaci hangulat hatásait ők sem védhetik ki” – mutatott rá Kuras. Az elemző arra számít, hogy középtávon az ATX csökkenése várható: december közepén 1800-as, 2012 március folyamán pedig 1700-as értékre süllyed vissza.

Óvatosabbá válnak a vállalatok

A jobbára ígéretes negyedéves teljesítmény ellenére az osztrák cégek többsége a kedvezőtlen piaci viszonyok miatt óvatossá vált, újra bizonyítékát adva, mennyire nehezen volt előre látható a gazdaság alakulása a nyári hónapok alatt. Az osztrák energiaszolgáltató, a Verbund hangsúlyozottan csökkentette a nyereségre vonatkozó előrejelzését, mert várakozásai szerint a működési eredmény elmarad a tavalyitól, és a befektetéseken realizált eredmények továbbra is alacsony szinten maradnak. Hasonlóképp az Erste Csoportnak is nehézségei támadhatnak amiatt, ahogy a magyar kormány a devizahitelek problémáját akarja kezelni.

Összességében az előttünk álló időszakban az óvatosság jellemzi majd a vállalatok tevékenységét. Kuras hangsúlyozta, mekkora szükség lenne egy működőképes, hosszú távú politikai megoldásra az államadósság-válság vonatkozásában, mert ennek hiányában nem várható tartós enyhülés a piacokon.

Javaslatok: Oesterreichische Post, conwert, TPSA, PGE, Polymetal

Figyelembe véve az egyre szaporodó gazdasági kockázatokat és az európai hitelválság miatt fennálló piaci bizonytalanságot, jelenleg alapvetően a védekező jellegű részvényeket tudjuk javasolni.

A Raiffeisen Centrobank elemzői vételre javasolják az Österreichische Post részvényeit a vállalat kevésbé ciklikus üzleti modellje, a 2011 végére várható magas, 375 millió eurós nettó készpénzállomány, valamint a vonzó, közel 8 százalékos osztalékhozam miatt. A vállalati elemzői csoport értékelése szerint a levelekre vonatkozó postai díjszabás rendszerében végrehajtott változtatások kedvező hatásai még jobban megmutatkoznak majd 2011 harmadik és 2012 első negyedévében, mint 2011 második negyedévében, mivel a postai díjak változása csak májusban lépett életbe. 

Nyersanyagok

Az orosz nyersanyag-kitermelő Polymetal cég a nemesfémekbe (ezüst és arany) történő befektetési lehetőség miatt jó védelmet nyújthat. A Polymetal arany-egyenértékű termelése a stabil, szerves növekedésnek köszönhetően 2013-ra elérheti az 1,3 millió unciát, így a cég konszolidált árbevétele 26 százalékkal nőhet az elkövetkező két év során.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.