Hosszabb távon sincs esély az érdemi gazdasági növekedésre a nyugati világban, a demokráciák elhalnak, ha nem hoznak egészen radikális takarékossági, megszorító intézkedéseket. Az alapblog.hu-nak adott interjúban a szakmai körökben is rendkívüli tekintélynek örvendő svájci származású befektetési bankár, Marc Faber helyesli, ha egy kormány külön adókkal sújt pénzintézeteket, viszont drámai hibának tartja az államosítási kísérleteket. Magyarország számára szerinte az a gazdasági túlélés ára, ha – akárcsak Lettország – hagyja leértékelődni a nemzeti valutát, hagyja időlegesen lesorvadni a gazdaságot, vállalva a nagy munkanélküliséget. Mindez az áldozat szerinte még mindig sokkalta előnyösebb, mint az egyébként valószínűsíthető totális gazdasági összeomlás, pláne a nem kizárható európai kereskedelmi vagy valóságos háború.
A Kínában is élő befektetési guru önbecsapásnak, illúzió kergetésnek tartja, hogy egy sor kormány Kína fejlődésében, az ahhoz való kapcsolódásban látja a kiutat a válságból, Szerinte ugyanakkor a tőzsdéken a következő hetekben lesz ugyan komolyabb fellendülés, de azt a jövő év első felében a jelenlegihez képest is súlyosabb és hosszas sorvadás fogja felváltani.
Marc Faber nemzetközi tekintélyét az utóbbi évtizedekben az alapozta meg, hogy cikkeiben, tanulmányaiban helyesnek bizonyult világgazdasági, világpiaci prognózisokat tett közzé és ezeknek megfelelő befektetési döntéseket hozott.
„A probléma az, hogy egy demokráciában a politikusok kénytelenek a választók kegyeit keresni. Véleményem szerint pedig az lenne a legjobb, ha nem akarnának a gazdaságba illetve a pénzügyekbe avatkozni. Az utóbbi évtizedben minden demokráciában olyan döntésekhez adta a nevét a politikai elit, amely a lehető legsúlyosabb problémához vezetett, tudniillik országaik eladósításához. Olyannyira mély lett a válság emiatt, hogy ha mostantól a politika nem mond le a népszerűség kergetésről, akkor katasztrófák következnek be a világban…” – mondta az alapblog-hu-nak Marc Faber.
Úgy látja, „a demokrácia, mint rendszer van veszélyben. Fogalmazhatnám úgy is, hogy a demokrácia jelenlegi, illetőleg az elmúlt másfél-két évtizedben való működtetése hozzájárul ahhoz, hogy meghaljon a demokrácia”.
Arra a kérdésre, hogy „A nyugati világ rendje öngyilkos módon működne? És jönnek az új diktatúrák?” azt mondta: Attól függ, hogy miként oldódik meg az adósságkrízis, és attól, hogy miként alakul a bankszektor szerepe a világban. Most csak pesszimistán tudok nyilatkozni.
„Ha Amerikában Barack Obamát és az egész keynesiánus gazdaságpolitikát választják újra a jövő évben, akkor egyenes úton vagyunk a demokráciák összeomlása felé. Az elnök és tanácsadói , valamint az európai politikusok beteges késztetést éreznek, hogy pénzzel árasszák el a gazdaságokat. Új pénzzel, gazdasági teljesítmény nélkül kreált pénzzel. Ez megint növeli az állam, a bankszektor illetve, a pénzügyi szféra öncélú spekulációs szerepét. A végén - azt mutatja a történelem,hogy ez a természetes közgazdasági következmény - jön a teljes gazdasági összeomlás, amit háborúk kirobbantásával akarnak majd elkendőzni. A lényeg, hogy a teljes káosz megelőzésére tett kísérletek háborúkhoz szoktak vezetni” – vélekedett Marc Faber.
Az interjúban kiemelte, hogy Magyarországnak nem a svájci frankkal van problémája, mivel a frankot az euróhoz kötötték. A probléma „a saját gazdaságukkal, a saját eladósodottságukkal” van – mondta.
„A forint az euróval szemben gyengül. Azt kell kezelni. Már most, Magyarországnak és a többi hasonló gondokkal küszködő országnak is tudomásul kell vennie, hogy a megszorító intézkedések elkerülhetetlenek a takarékosság érdekében, a kiadásokat a lehető legdrasztikusabban csökkenteniük kell. Úgy kell csinálni, ahogy Lettország. Fel kell vállalni a munkanélküliség megugrását, a fogyasztás erőteljes visszaesését. Ez olyan lebomlási folyamat, ahogy ezt Lettország vagy Szingapúr példája mutatja, amely előbb-utóbb magától abba marad” – vélekedett a szakértő.
„A forint és a többi uniós periféria deviza kétségtelenül sokat gyengült már az utóbbi hetekben. A forint eladási hullám most valószínűleg alábbhagy és egy ideiglenes erősödés következik. A technikai alapon nagyon legyengült, az utóbbi időben túlzottan eladott tőzsdei papírokra is erősödés, úgy 10 százalékos erősödés vár a következő néhány hétben. De a forint esetében – akárcsak a tőkepiacok esetében - arra kell számítani, hogy a jövő évben a jelenleg mélypontokhoz képest még mélyebbre süllyednek az árfolyamok” – vetítette előre.
„Ha ez brutális kiadáscsökkentéssel is együtt jár, akkor a folyamat végére az egész magyar gazdasággal egyetemben a forint is erősödésnek fog indulni. De ez nem megy máról holnapra. Máskülönben az mostanihoz hasonlatos piaci helyzetek tanulsága, hogy ilyenkor az amerikai dollár a nyertes” – szögezte le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.