Az Európai Unió végrehajtó testülete megállapította, hogy az év eleji derűlátóbb kilátások kedvezőtlenebbre fordult a nemzetközi környezet és a belső fogyasztás vártnál gyengébb javulása miatt az év folyamán valamelyest romlottak, a várt növekedés elsősorban a nettó exportnak köszönhető.
A magyar kormány 1,5 százalékos növekedéssel tervezte meg a 2012-re költségvetést. Sajtóértesülések szerint a kormány lefelé módosíthatja a növekedési várakozását. Giró-Szász András kormányszóvivő ennek kapcsán csütörtökön azt mondta, továbbra is 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kabinet.
Ugyanakkor a kormány folyamatosan figyeli a gazdasági növekedéssel kapcsolatos európai prognózisokat, és érzékeli a 2012-es növekedéssel kapcsolatos változásokat az Európai Unió tagállamaiban.
A kormány szerdai ülésén foglalkozott a 2012-es növekedési előrejelzés kérdésével, és folyamatosan figyeli a gazdasági növekedéssel kapcsolatos európai prognózisokat, illetve az európai gazdasági kilátásokat. A szóvivő hozzáfűzte, hogy a kabinet érzékeli a 2012-es növekedéssel kapcsolatos változásokat az EU tagállamaiban, de megvárja, hogy a német kormány hivatalosan módosítsa-e 2012-es előrejelzését.
Az Európai Újjápítési és Fejlesztési Bank szerint is csupán 0,5 százalékkal növekedhet a magyar gazdaság jövőre. Az MNB prognózisa szerint 0,6 százalék lehet a bővülés üteme.
Az államháztartási mérlegében, a bruttó össztermékhez (GDP) képest 3,6 százalékos többletet vár a bizottság. Jövőre 2,8, egy évvel későbbre 3,7 százalékos hiányt jósol a testület most.
Olli Rehn sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a nyugdíjrendszer átalakítása miatt lesz többletes idén a költségvetés, és a hiány jövőre 3 százalék alatt marad. Az EU-biztos kijelentette, hogy nem javasolják Magyarországgal szemben a túlzott-deficiteljárás megszüntetését, mert az egyenleg nem fenntartható.
Rehn elmondta, hogy a Bizottság további intézkedéseket javasol az államháztartási folyamatok fenntarthatóságának érdekében.
Az államadósság a GDP-hez képest idén 75,9, jövőre 76,5, 2013-ban 76,7 százalékra rúg majd Brüsszel számításai szerint. A munkanélküliségi ráta jövőre kerek 11 százalékra csökken az idei 11,2 százalékról, míg az infláció idén 4 százalék körül alakul - jósolja az Európai Bizottság.
A jelentés szerint a testület azt várja, hogy jövőre tovább bővülnek a magyar gazdaság exportkapacitásai. A kicsi és nyitott magyar gazdaság növekedésére azonban hatással van a globális gazdaság alakulása körüli bizonytalanság - tette hozzá.
Tompítják a gazdasági aktivitást egyebek között az államháztartásra semleges hatással járó, jövő évi adóváltoztatások - amelyek a bizottság szerint elsősorban a legszegényebb háztartások terheit növelik - és befolyásolja a növekedési kilátásokat a szociális kiadások csökkentése is. A devizahitelek végtörlesztésével kapcsolatos jogszabályról a testület úgy vélekedett, hogy azzal valószínűleg azok a háztartások tudnak élni, amelyek jobban el tudták viselni a törlesztési kötelezettség korábbi növekedését is.
Méltatta ugyanakkor a bizottság a munkahelykínálat növekedését. Mint fogalmazott, az erre tett erőfeszítések most már meghozzák gyümölcsüket. Megjegyezte azt is, hogy ennek a fő forrása az állami szektor. A minimálbér tervezett növelése a munkahelykínálat visszafogásának irányban hathat a bizottság szerint.
Elsősorban a jövő évi költségvetésben tervezett áfa-emelés miatt jövőre emelkedhet az infláció - jegyezte meg a jelentés.
Az államháztartási mérleget illetően a bizottság azt is jelezte, hogy a költségvetési tervek a Széll Kálmán tervnek és a konvergenciaprogramnak megfelelően több területen szerkezeti jellegű intézkedéseket tartalmaznak. Pótlólagos bevételi és takarékossági intézkedések is szerepelnek a tervben, ugyanakkor ezek egy részét a hiánynövelő döntések semlegesítik, mint a bérek növelése és a közmunkaprogram kiterjesztése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.