A JP Morgan Chase Bank londoni részlege által befektetőknek összeállított hétvégi felzárkózó térségi áttekintésben a ház elemzői azt jósolták, hogy a befektetői bizalomerősítést célzó, de államadósságot nem növelő új típusú együttműködés elővigyázatossági megállapodás formáját ölti majd, vagyis tartalmazni fogja "egy normál IMF-program szokásos előírásait", benne egy szándéklevéllel és negyedéves lebontású teljesítménycélokkal, de folyósítási menetrend nélkül.
A JP Morgan londoni felzárkózó piaci elemzői közölték: nem gondolják, hogy "Magyarországnak sok további teendője lenne a költségvetési konszolidáció terén". A cég szakértői - tekintettel az euróövezeti recesszió kibontakozására is - arra számítanak, hogy az IMF "viszonylag kevéssé lesz követelőző a költségvetési fronton".
A ház szerint ugyanakkor "valószínűleg vitatott terület lesz" a magyar kormánynak a bankszektorral kapcsolatos politikája.
A JP Morgan londoni részlegének közgazdászai közölték, hogy mindent egybevetve 65 százalék esélyt látnak egy új program aláírására a jövő év elején.
A cég elemzőinek véleménye szerint egy új IMF-program erősítené a piaci bizalmat, emellett átláthatóbbá és következetesebbé tenné a gazdaságpolitikai döntéshozatalt.
A JP Morgan szakértői szerint az, hogy a forint 3 százalékot erősödött a tárgyalások bejelentése után, csökkenti az MNB-re az árfolyamvédelmi célú kamatemelés végett nehezedő nyomást.
Az Eurasia Group nevű globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport londoni értékelésében azt jósolta, hogy mivel jelentős politikai fordulatról van szó, a kormány várhatóan arra fog törekedni, hogy az IMF-megállapodás részletei, "amennyire csak lehet", illeszkedjenek a pénzügyi-politikai autonómiát hangsúlyozó eddigi "narratívához". A ház szerint ez azt jelenti, hogy a kormány mindenekelőtt a kevés kondícióval járó rugalmas hitelkeretre (FCL) fog törekedni. Az Eurasia szakértői szerint a kormány pozícióit e törekvésében erősíti, hogy növekedtek a devizatartalékok, és a folyómérleg többletet mutat.
A ház szerint valószínűtlen, hogy a magyar kormány belement volna a tárgyalásokba az IMF-fel, ha ennek ára további költségvetési kiigazítások bevezetése lenne, mivel a kormány már eddig is hitet tett a jövő évi költségvetési cél tartásához szükséges összes takarékossági intézkedés végrehajtása mellett.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői - akik minden vasárnap este átfogó előrejelzést állítanak össze befektetők számára az európai felzárkózó gazdaságok következő heti legfontosabb fejleményeiről - vasárnap kiadott friss heti prognózisukban szintén azt jósolták, hogy a kormány várhatóan igyekszik "a lehető legnagyobb mértékben könnyíteni" a majdani IMF-programhoz kötődő feltételrendszert. A GS ezért arra számít, hogy a tárgyalások hosszú ideig tartanak.
A ház szerint azonban tekintettel a jelentős külső finanszírozási igényekre, annak kockázatára, hogy az euróövezeti bankok csökkentik kitettségüket a Közép-Kelet-Európát is magában foglaló felzárkózó térségben, és figyelembe véve a szuverén magyar adósosztályzat leminősítésének kockázatát, valamint a magyar kötvénypiacon jelenlévő külföldi befektetők rekord arányát is, Magyarország számára egy jelentős méretű készenléti megállapodás (SBA) lenne a leghatékonyabb megoldás a folyamatos piaci hozzáférés biztosítása végett. A GS szakértői szerint ezen az alapon elképzelhető, hogy az IMF és az EU ragaszkodni fog egy új SBA-megállapodáshoz.
A Goldman Sachs londoni elemzői szerint egy ilyen finanszírozási egyezmény elérhetné a magyar IMF-kvóta ezer százalékát is, ami 12 milliárd eurós csomagot jelenthet, vagy még nagyobbat, ha az EU is beszáll.
Az SBA-egyezményhez azonban feltételrendszer és komoly mértékű IMF/EU-felügyelet is járul, ezért a magyar kormány a "legnagyobb valószínűséggel" csak egy kisebb elővigyázatossági hitelkeretet (PCL) kér majd. Ennek feltételrendszere és a vele járó felülvizsgálat korlátozottabb, és nem jelent közvetlen folyósítást, ha az ország tudja magát finanszírozni a piacról, ugyanakkor szükség esetén az IMF-forrást rövid idő alatt mozgósítani lehet - áll a Goldman Sachs londoni elemzőinek vasárnapi helyzetértékelésében.
A GS szerint mindazonáltal azt, hogy végül melyik megoldás születik majd, a finanszírozási kondíciók "klasszikus mérőszámai" fogják eldönteni: a devizatartalékok mértéke, a tőkemenekítés kockázata, valamint a költségvetési kilátások és a költségvetési tervek hitelessége. Kedvezőbb piaci körülmények esetén a magyar kormány várhatóan csak az elővigyázatossági hitelkeretet kéri, a piaci viszonyok esetleges romlása - például a tartalékok megcsappanása vagy gyengülő eredményű kötvényaukciók - viszont rászoríthatják a kormányt a készenléti megállapodás elfogadásra - vélekedtek vasárnap esti elemzésükben a Goldman Sachs londoni felzárkózó térségi közgazdászai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.