A válaszadók 56,5 százaléka jelezte, hogy a minimálbér és garantált bérminimum tervezett megemelését egyáltalán nem tudja kigazdálkodni. Ezért a következő 30,4 százalék létszámot épít le, 30,3 százalék béreket csökkent, 15,2 százalék elhalasztja az esedékes létszámfelvételüket. A vállalatok többsége tervezett béremelést, de legfeljebb 5 százalékos mértékben, azaz 82 ezer forintot tartanak legfeljebb indokoltnak. A cégek 6,5 százaléka megszűnteti az összes béren kívüli juttatást, 43,4 százalékuk csökkenti mértéküket vagy korlátozzák a jogosultak körét. További költségcsökkentéseket jelzett előre a cégek 67,4 százaléka.
További költségcsökkentéseket jelzett előre a cégek 67,4 százaléka, azaz a bérek, béren kívüli juttatások mellett biztosan csökkentik a tréningek, képzések költségét, a cégautókat korlátozzák vagy megszűntetik, a beruházásokat, fejlesztéseket elhalasztják vagy teljesen leállítják. Amennyiben létszámleépítés lesz, akkor a kölcsönvevő vállalatok 56,5 százaléka jelezte, hogy mindenképp a kölcsönzött dolgozót küldi el először, 30,4 százaléka pedig vegyesen, saját és bérelt dolgozót egyaránt elbocsát. Egyértelmű vesztesei tehát a bérelt dolgozók a leépítéseknek.
Az MMOSZ megkérdezte a megrendelői kört, azaz a munkaerő-kölcsönzést igénybe vevő vállalatokat, mi az a mérték, amelyet elfogadhatónak tartanak – teherbíró képességüket mérték ezáltal - : a minimálbér szinten tartását (tehát, hogy maradjon a 78 000 forint) 11,5 százalékuk támogatja. A vállalatok többsége, 58,7 százaléka tervezett béremelést, de csak 5 százalékos mértékben, azaz 82 ezer forintot tartanak legfeljebb indokoltnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.