BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lefaragott szociális költségek: Kevesebbet költ ránk az állam

Miközben az OECD országaiban átlagosan 10 százalékkal nÕttek reálértékben az állam által szociális célokra fordított kiadások, és egyes országokban – például Észtországban, Spanyolországban és az USA-ban – a növekedés elérte a 20 százalékot is, Magyarországon durván 4 százalékpontos csökkenést regisztráltak 2008 óta.

Hazánkhoz hasonló visszaesést szenvedett el Görögország, Izland, Írország és Portugália is. Az okok között a válságra válaszként adott megszorításokat említi a legfejlettebb ipari országokat tömörítÕ szervezet által most közzétett jelentés. Magyarország valahol a középmezÕnyben helyezkedik el akkor, ha a GDP-arányos mutatót nézzük. Gyakorlatilag az OECD-országok átlagának a szintjén áll. Hazánkban arányosan a legtöbbet nyugdíjakra költ az állam, míg az egészségügyre és jövedelempótló támogatásokra nagyjából hasonló mértékÛek a kiadásai.

Kifejezetten hátul kullog Magyarország, ha a magánszféra szociális célokra fordított kiadásait nézzük, ez azt bizonyítja: az öngondoskodás terén meszsze el vagyunk maradva a fejlett világtól. Míg a legtöbb ilyen költést produkáló Amerikai Egyesült Államokban a GDP több mint 10 százalékát szánták erre a célra 2007-ben, és az OECD-országokban átlagosan 2,5 százalékát, addig Magyarországon 0,2 százalékot költöttek magánpénzbÕl szociális juttatásokra. Ezzel hátulról a második helyen állunk holtversenyben Mexikóval, és csupán Lengyel- és Észtországot elÕzzük meg, ahol semmit nem költenek erre a célra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.