Az adatok szerint a 16–18 éveseket oktatók járnak a legrosszabbul: a szakképzés háromévessé alakítása és a tankötelezettség leszállítása miatt 7200-an veszítik el állásukat 2015-ig. A tankötelezettséget érintÕ változtatás azt is jelenti a számítás szerint, hogy 70 ezer fiatal lesz majd, aki 16 évesen kihullik az iskolarendszerbÕl. Ennyi lesz a leépítés, ugyanakkor új álláslehetÕségek nyílnak: a felsÕ tagozatok összevonása, az egész napos iskola és az újrainduló falusi alsó tagozatok miatt az általános iskolákban 9300-zal több pedagógus kellhet.
Tornatanárból négyezer új álláshely lesz a mindennapos testnevelés bevezetése miatt, emellett a hároméves kortól kötelezÕ óvodáztatáshoz 4800 új óvópedagógusra is szükség lesz. Az átalakítások hatása miatt így az egyenleg plusz 11 ezer állás nyílhat a következÕ négy évben, de rontja az összképet, hogy a gyereklétszám csökkenése miatt ennél négyezerrel kevesebb tanár kell majd.
Ami az intézményhálózatot illeti: csaknem ezer településen indulhat újra az alsó tagozat egyenként legalább nyolc, összesen 20 ezer gyerekkel. Ezzel párhuzamosan viszont 633 helyen megszÛnik a felsÕ tagozat. Emiatt 2300 osztály, avagy 52 ezer gyerek járhat majd más helyszínre. Az egész napos iskola bevezetése a 310 ezer napközis diák mellé hozna még ugyanennyi gyereket, ezzel 82 százalékra teszi azoknak az arányát, akik délután négy óráig bennmaradnának az iskolában. A tanulmány szerint új óvodai férÕhelybÕl 39 ezer kellene 2014 szeptemberéig.
A tervezet szerint két tétel jelentene nagy terhet a büdzsének: tornatermek építésére kellene 2020-ig összesen 450 milliárdot fordítani, 2018-tól pedig az akkorra teljesen kiépülÕ pedagógusi életpályamodell vinne el évi 450 milliárdot. A számítások pontosságán ronthat, hogy 2012-re még 80350 forintos minimálbérrel kalkulál, pedig 92 ezer forint lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.