A gazdagok és a szegények közötti szakadék egyre mélyül a legfejlettebb országokban – állapította meg az OECD napokban közzétett jelentése. A leggazdagabb tized átlagos jövedelme kilencszer akkora, mint a legszegényebbeké, írja a Párizs székhelyű intézet elemzése.
A legnagyobb szakadék a szegények és a gazdagok között az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Mexikóban látható, míg a legkisebb különbséget Dániában, Norvégiában, Belgiumban és Csehországban mérték. „Ez a kutatás eloszlatja azokat a feltételezéseket, miszerint a gazdasági növekedés előnyei automatikusan lecsapódnak a hátrányos helyzetűeknél, valamint azt, hogy a nagyobb egyenlőtlenség ösztönzően hat a társadalmi mobilitásra” – mondta Angel Gurria, az OECD főtitkára.
Az OECD a „Gini” koefficienst használta a jövedelmi egyenlőtlenség mérésére. Ez a mutatószám nulla és egy között mozoghat. A nulla azt jelenti, hogy a teljes népesség azonos jövedelmi szinttel rendelkezhet, míg az egy azt jelenti, hogy az összes jövedelem egyetlen személyhez áramlik. Az együttható ma körülbelül 0,316-en áll, amely 10 százalékkal magasabb a ’80-as években kialakult szinthez képest.
A Gini-koefficiens 17 OECD országban emelkedett (nőtt az egyenlőtlenség) az elemzésbe bevont 22 ország közül. A jelentés azokat az országokat tartalmazza, ahol a hosszú távú adatsorok rendelkezésre álltak. Csak Törökországon, Görögországon, Franciaországban, Magyarországon és Belgiumban nem növekedett, vagy kicsit csökkent az egyenlőtlenség a mutatószám alapján. Az OECD elemzésébe bevont legfrissebb adatokat 2008-ban rögzítették.
Magyarországon tehát kifejezetten alacsonynak mondható a szegények és a gazdagok közötti egyenlőtlenség az elemzésbe bevont országok között. Az évtized végén 0,27-es Gini-mutatóról számot be az OECD Magyarország tekintetében.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közgazdászainak októberi tanulmánya ugyanakkor rámutat, hogy a kormányzati intézkedések hatására egyre növekszik az egyenlőtlenség a társadalmi rétegek között. „Az elosztási hatásokat tekintve az adórendszer már megvalósult és most tervezett változásai összességében jelentős mértékben növelik a magas jövedelemmel rendelkező háztartások rendelkezésre álló jövedelmét, míg az alacsonyabb keresetű háztartások számára az adójóváírás kivezetése számottevő veszteséget jelent” – mutatnak rá a közgazdászok.
Számításaink szerint a jövedelemkoncentrációt mérő Gini-mutató szintje 0,264-ről 0,304-re emelkedhet, vagyis Magyarország jövedelemeloszlása a 27 EU-tagország közül a hatodik legegyenlőbb eloszlásból a tizennegyedikké válhat – vélekednek az MNB elemzői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.