BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezért nem csatlakozott London az EU-egyezményhez

Nagy-Britannia azért nem csatlakozott az uniós pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új szabályozási egyezményhez, mert nem kapta meg azokat a biztosítékokat, amelyeket a londoni pénzügyi szolgáltatási szektor védelmében kért - mondta pénteken a brit külügyminiszter.

William Hague a brüsszeli EU-csúcs első munkanapján történtekről a BBC-nek kijelentette: a brit kormány arra kért biztosítékokat, hogy az új szabályozásról szóló kormányközi megállapodás nyomán "a pálya ne a londoni pénzügyi szolgáltatási ágazat felé lejtsen ... (az EU-partnerek) nem akarták megadni ezeket a biztosítékokat, ezért úgy éreztük, hogy nem tudunk csatlakozni a szerződéshez".

Hozzátette: a pénzügyi szolgáltatási szektor a brit hazai össztermék 10 százalékát adja, és több mint egymillió munkahely függ ettől az ágazattól.

Szijjártó Péter Brüsszelből - az uniós csúcstalálkozó helyszínéről - telefonon nyilatkozva az MTI-nek azt mondta: az eurózóna államainak nyilatkozatában megfogalmazott javaslathoz történő csatlakozás "mélyen érinti" a nemzeti szuverenitás kérdését, márpedig a nemzeti szuverenitást érintő kérdésekben Magyarországon csak a magyar Országgyűlés jogosult dönteni.
 
"Ezért szándékaink szerint a magyar parlament meg fogja vitatni az eurózóna államainak javaslatához való csatlakozás kérdését" - jelentette ki a szóvivő, hozzátéve, hogy a megállapodás tervezett hatálybalépési időpontjának ismeretében a parlamentnek kellő idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy "ezt a súlyos kérdést kellő komolysággal meg tudja tárgyalni.
Herman van Rompuy , az uniós tagországok állam- és kormányfői tanácsának elnöke péntek reggel a brüsszeli csúcstalálkozó első napját lezáró sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a tizenhét euróövezeti ország és legalább hat további EU-tagállam új kormányközi szerződést köt annak érdekében, hogy új szabályokat vezessenek be a pénzügyi fegyelem szigorítására.

Nicolas Sarkozy francia elnök közlése szerint az "elfogadhatatlan feltételeket" támasztó Nagy-Britannia mellett egyelőre Magyarország, Csehország és Svédország nem vesz részt az új dokumentum elkészítésében.

Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli brüsszeli nyilatkozatában megerősítette: az Országgyűlésnek meg kell vitatnia azt a kérdést, hogy Magyarország csatlakozzon-e az euróövezeti országok pénteken hajnalban született megállapodásához, mert az a nemzeti szuverenitást is érinti.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.