William Hague a brüsszeli EU-csúcs első munkanapján történtekről a BBC-nek kijelentette: a brit kormány arra kért biztosítékokat, hogy az új szabályozásról szóló kormányközi megállapodás nyomán "a pálya ne a londoni pénzügyi szolgáltatási ágazat felé lejtsen ... (az EU-partnerek) nem akarták megadni ezeket a biztosítékokat, ezért úgy éreztük, hogy nem tudunk csatlakozni a szerződéshez".
Hozzátette: a pénzügyi szolgáltatási szektor a brit hazai össztermék 10 százalékát adja, és több mint egymillió munkahely függ ettől az ágazattól.
Szijjártó Péter Brüsszelből - az uniós csúcstalálkozó helyszínéről - telefonon nyilatkozva az MTI-nek azt mondta: az eurózóna államainak nyilatkozatában megfogalmazott javaslathoz történő csatlakozás "mélyen érinti" a nemzeti szuverenitás kérdését, márpedig a nemzeti szuverenitást érintő kérdésekben Magyarországon csak a magyar Országgyűlés jogosult dönteni.
"Ezért szándékaink szerint a magyar parlament meg fogja vitatni az eurózóna államainak javaslatához való csatlakozás kérdését" - jelentette ki a szóvivő, hozzátéve, hogy a megállapodás tervezett hatálybalépési időpontjának ismeretében a parlamentnek kellő idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy "ezt a súlyos kérdést kellő komolysággal meg tudja tárgyalni.
Herman van Rompuy , az uniós tagországok állam- és kormányfői tanácsának elnöke péntek reggel a brüsszeli csúcstalálkozó első napját lezáró sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a tizenhét euróövezeti ország és legalább hat további EU-tagállam új kormányközi szerződést köt annak érdekében, hogy új szabályokat vezessenek be a pénzügyi fegyelem szigorítására.
Nicolas Sarkozy francia elnök közlése szerint az "elfogadhatatlan feltételeket" támasztó Nagy-Britannia mellett egyelőre Magyarország, Csehország és Svédország nem vesz részt az új dokumentum elkészítésében.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli brüsszeli nyilatkozatában megerősítette: az Országgyűlésnek meg kell vitatnia azt a kérdést, hogy Magyarország csatlakozzon-e az euróövezeti országok pénteken hajnalban született megállapodásához, mert az a nemzeti szuverenitást is érinti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.