Októberben 3,0 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjához képest - jelentette szerdán előzetes adatok alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik az eredeti kiigazítatlan mutatóval.
Az előző hónapban, szeptemberben szintén 3,0 százalékkal nőtt az ipari kibocsátás, mind a kiigazított mind a kiigazítatlan adatok szerint. Az előző hónaphoz képest októberben 0,9 százalékkal kisebb volt az ipari termelés volumene, a szeptemberi 3,9 százalékos növekedést követően.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője a vártnál jobb adatokat emelte ki, ő a kiigazított adatokban rosszabbra számított. Megjegyezte, hogy a szeptemberi adat nagy havi emelkedést mutatott, ilyenkor korrekcióra lehet számítani. Miután az utolsó két hónapban jelentős volt a havi növekedés, lényegében nem változott a kép: az első félévhez képest lassult az ipari termelés növekedése a külső konjunktúra miatt. A KSH októberi adataiból az az üzenet olvasható ki - mondta az elemző, hogy markáns a lassulás, de nincs "összeomlás".
Ugyanakkor megjegyezte, hogy tavaly decemberben jelentős csökkenésről számolt be a KSH, de nem tudni mi okozta, ezért az idei decemberi adatokban még nagy az elemzői bizonytalanság. Az idei évre egyszámjegyű növekedést vártak és ez várhatóan 5,5-6 százalék között teljesül is.
Jövőre új kapacitások lépnek be, de kérdés milyen lesz a külső kereslet. Ennek ellenére Kondrát Zsolt azzal számol, hogy jövőre hasonló ütemű lesz az ipari termelés növekedése, várakozása szerint 4,5-5 százalék az ideinél rosszabb külső konjunktúra ellenére. Ezen csak az változtathat, ha az eurózónában egy rosszabb forgatókönyv valósul meg.
A TakarékBank Zrt. elemzője, Suppan Gergely szintén az elemzői várakozásnál jobb adatokat emelte ki. Ugyanakkor a havi csökkenés nem okozott meglepetést a külső kereslet lassulása és a hazai konjunktúramutatók romlása (beszerzési menedzser index, ipari bizalmi index) miatt, s a bázis is viszonylag gyenge volt.
Novemberben stagnálást, vagy minimális visszaesést mutathat az ipari termelés, azonban decemberben bázishatás miatt jelentős megugrás várható. Az ipari termelés növekedése idén és jövőre 5,5-6 százalék között lehet Suppan Gergely szerint, 2012-ben viszont a lassuló külső keresletet ellensúlyozhatják az újonnan belépő autóipari kapacitások.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője is a vártnál jobbnak nevezte az októberi ipari termelési adatot, mert a várakozás 2-2,5 százalék volt. Különösen kedvezőnek ítélte, hogy a nyári hónapok megtorpanása után - ami egyébként az egész világra jellemző volt - augusztustól újra a növekedés jelei mutatkoznak az ipari termelésben. Ez összefügg azzal, hogy Németország be tudta indítani az "ipari motort", kérdés, hogy ez meddig üzemel, ha egyáltalán leáll. A magyar ipari termelést a járműgyártásban mért kétszámjegyű növekedés húzza. Ugyanakkor az elektronikai iparban már augusztus-szeptemberben elkezdett mérséklődni a korábbi 25 százalékos csökkenés, ami "segített" az ipari termelési mutatón. Az elemző úgy véli, hogy a következő egy-két hónap még nem hoz negatív fordulatot, de félő, hogy a következő év első harmadában csökken a német és ezzel a magyar ipari kibocsátás is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.