A német IFO intézet a Financial Times Deutschlandnak nyilatkozva (FTD) kiszámolta, hogyan alakult 2011-ben Németország kereskedelmi mérlege a többi EU országgal folytatott kereskedelemben. Az eredmény: nem látható, hogy Németország leépítené az egyensúlyhiányt, amit Christine Lagarde, az IMF főnöke is követelt. Ugyanis, mint 2010-ben, idén is a 27 EU tagország közül 20-nak passzívuma van a Németországgal folytatott kereskedelemben.
Az FTD idézte Dani Rodrikot, a Harvard közgazdászát, aki szerint "ezek az egyensúlyhiányok óriási instabilitási forrásnak számítanak az európai valutaunió számára." A lap utal arra, hogy az EU a jövőben felügyeletet akar gyakorolni a tagállamok fizetési mérlegei felett. Ezekben a kereskedelmi mérlegben szereplő áruáramlásokon kívül a pénzmozgások is szerepelnek. A sikeres német lobbitevékenységnek köszönhetően a többleteket azonban egyelőre nem fogják szankcionálni. Olli Rehn, az EU gazdasági biztosa ugyanis a problémát nem tartja súlyosnak. November elején azt hangsúlyozta, hogy "nagy és tartós fizetésimérleg-többletek nem fogják veszélyeztetni sem az államadósság tartósságát, sem az euróövezet súrlódásmentes működését."
Ennek ellenére - írja az FTD - Brüsszel pontosan meg akarja figyelni a fizetési mérlegeket a valutaunióban. 2011-ben csak néhány országnak volt kereskedelmi többlete Németországgal szemben. Ezek közé tartozik Hollandia, a magas energiaexportnak köszönhetően, illetve Csehország és Szlovákia, ahol számos német autógyártónak dolgozó beszállító cég található. Még a kereskedelmi mérleg aktívummal rendelkező államok is deficitet mutatnak fel Németországgal szemben. Ilyen például Svédország, amely az exportkonjunktúra ellenére több árut importál Németországból, mint amennyit oda szállít. A hiány idén tíz országban jelentősen növekedett is, közöttük a legnagyobb importőrnek számító Franciaországban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.