BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reagált az MNB: Nem veszünk részt az MFB feltőkésítésében

Matolcsy György szerdán elmondta, a tervek szerint a Magyar Fejlesztési Bank és leányai további kétszer 60 milliárd forint tőkeemelésben részesülnek majd a korábban elfogadott injekció után. Ezt hitelekre, kamattámogatásra és garanciára fordítja a szervezet, ezzel 1000 milliárd forintnyi többletforrás áramlik a gazdaságba a miniszter szerint. Az MNB elnökével folyamatosan tárgyal a kormány azért, hogy áttekintsék, milyen eszközöket vethet be a jegybank a gazdaság élénkítésére. A tárcavezető kiemelte: csak olyan megoldásokat várnak, amelyeket az uniós jegybankok is alkalmaznak. "A független jegybanktól a kormány csak kérhet" - fogalmazott Matolcsy György.

A Reutersnek az MNB eszköztárával kapcsolatos kérdésére válaszolva Matolcsy György elmondta: a Bankszövetséggel tárgyalva vizsgálják egy keretmegállapodás megkötésének lehetőségét. Ebben az MNB is részt vesz, a bankrendszer így a devizatartalékból segítséget kapna a hitelek átváltásához. A másik módszert már 2009-ben használta a jegybank, a kormány javasolja, hogy az MNB indítsa el újra a jelzáloglevél vásárlást és felmerül a vállalati kötvények vásárlása is.

Ahogy a Monetáris Tanács közleményében többször is megfogalmazta, a monetáris politika a kiszámíthatóság fenntartásával, az árak és a pénzügyi rendszer stabilitásának biztosításával tud hozzájárulni a gazdaság kilábalásához, a befektetéseket és munkahelyteremtést ösztönző gazdasági környezet megteremtéséhez – közölte a Világgazdasággal a Magyar Nemzeti Bank.

A jegybank jelzáloglevél vásárlásokkal kapcsolatos véleményét 2010. december 6. közlemény tartalmazza az alábbiak szerint: „Az MNB továbbra is figyelemmel kíséri a forint jelzáloghitelezés és a hazai jelzáloglevél-piac fejlődését, valamint továbbra is fontosnak tartja a hosszú távú megtakarítások és a hazai hitelintézetek hosszú forintforrás-bevonásának támogatását. Amennyiben a forint alapú hitelezés növekedésnek indul, és a bankok motiváltak lesznek abban, hogy ez a növekedés mérlegük lejárati összhangjának javulása mellett valósuljon meg, az MNB megfontolja egy új jelzáloglevél-vásárlási program felállításának lehetőségét.”
 
A jegybank esetleges vállalati kötvényvásárlásaival kapcsolatban, tényként megállapítható, hogy Magyarországon a vállalati forint kötvénypiac mérete 80 milliárd forintra tehető, vagyis nem éri el a GDP 0,3 százalékát. Ezen a GDP mértéhez képest a szinte jelentéktelen piacon keresztül érdemi hatást a gazdaság helyzetére másodpiaci vásárlásokkal elérni nem lehet. Ezen túlmenően vállalati értékpapírok vásárlásával a jegybank hitelkockázatot vállalna, ami a kötvények esetleges nem törlesztése esetén költségvetési kiadásokat jelenthetne.

Az MFB feltőkésítésében az MNB nem vesz részt, annál is inkább, hiszen a hatályos MNB törvény alapján a jegybank csak a tevékenységével összefüggésben létrehozott szervezetben szerezhet részesedést, valamint az Európai Unió szerződésében foglaltak szerint állami intézmény értékpapírjait közvetlenül a kibocsátótól nem vásárolhatja meg (monetáris finanszírozás tilalma) - írja az MNB.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.