A forint 317-ről 319,5-re esett az euróval szemben, majd újra visszasüllyedt a 317 körüli szintre a jegyzés. A Fitch Ratings „BBB-” kategóriából „BB+”-ra rontotta Magyarország adósságának besorolását. A hitelminősítő ügynökség fenntartotta a negatív kilátást.
A hitelminősítő ügynökség arra a meglátására hivatkozva minősítette le Magyarországot, miszerint romlottak a növekedési kilátások. Ez részben a kormányzat „nem ortodox” gazdaságpolitikájának tudható be – indokolja a lépést a Fitch. Emellett az ország fiskális pozícióját és a külső pénzügyi környezetet jelöli meg a hitelminősítő, amelyek a leminősítéshez vezettek.
A Fitch Ratings -0,5 százalékos recessziót vár Magyarországon idén, amelyet 0,5 százalékos növekedésről módosított lefelé a hitelminősítő. A Fitch megjegyzi, több mint 50 százalékos valószínűséget lát arra, hogy tovább rontja az ország hitelbesorolását.
A hitelminősítő emlékeztet, hogy az elmúlt időszakban sikertelen államkötvény-aukciók követték egymást, és a forint történelmi mélypontra süllyedt. Úgy látják, hogy az új jegybanktörvény elfogadása csökkentette a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét.
Giró-Szász András szerint a kormány meglepőnek tartja, hogy a Fitch pénteken megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot. A kormányszóvivő a bankbetétek biztonságáról tartott sajtótájékoztatón a Fitch döntését illető kérdésre azt mondta: a kormány azt meglepőnek tartja, hiszen éppen az elmúlt egy nap alatt a forint árfolyama az euróval szemben nyolc forinttal erősödött, és Magyarország CDS-felára (a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása) 70 bázispontnyit javult.
Hozzátette: emellett az elmúlt 24 órában számtalan olyan nyilatkozat hangzott el a kormány, köztük a miniszterelnök részéről, amely világossá tette, hogy mi a kormány szándéka az EU-val és az IMF-fel folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban.
Nem okozott meglepetést az MTI által megkérdezett elemzők körében a Fitch Ratings pénteki bejelentése, miszerint megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője azt mondta: a lépés a levegőben volt, az elmúlt két hét eseményei alapján várható volt a Fitch lépése. Az elemző szerint a további leminősítéseket csak akkor lehet elkerülni, ha sikerül megállapodni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hiteléről. Felhívta a figyelmet arra, hogy a bejelentés után nem sokkal a forint árfolyama az euróval szemben erősebb szinten volt, mint a bejelentés előtt. Az elemző pozitívnak nevezte, hogy megindult a tárgyalás a jegybankelnök és a miniszterelnök között.
A Magyar Nemzeti Bank nem tudott arról, hogy a Fitch Ratings befektetésre nem ajánlott kategóriába süllyeszti Magyarország adósságának besorolását – válaszolta a jegybank a Világgazdaság Online-nak. Arról kérdeztük a jegybankot, hogy 24-48 órával a döntés előtt közölte-e a Fitch Ratings, hogy leminősíti Magyarországot. A jegybank nem tudott a lépésről – közölte lapunkkal az MNB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.