A lap megszólaltatja Jürgen Ligit, Észtország pénzügyminiszterét, aki pozitív mérleget von: "A kormány sohasem bánta meg, hogy Észtországot az euróövezetbe vezette." Az 52 éves politikus örül annak, hogy országa a tavalyi harmadik negyedben 8 százalékos növekedést ért el, és jó imázsra tett szert. Növekedett a piacokba vetett bizalom Észtországban" - fogalmazott. A Die Presse a továbbiakban kiemelte, hogy a 17 euróország közül egyiknek sincs kisebb államadóssága Észtországnál, amelyet számos médiában Görögország és Portugália ellenpéldájaként dicsérnek.
A 2000-2007 közötti konjunktúra éveiben keletkezett többleteket egy stabilizációs alapba fizették be, amely a GDP egykilencedére rúg, és rossz időkben mozgásteret biztosít. A Die Presse arra is rámutat, hogy 2011 első felében külföldi befektetők 858,5 millió eurót invesztáltak Lettországban.
A Die Presse szerint az észt dolgozókat zavarja, hogy az euró bevezetése előtt számos árat megemeltek és felfelé kerekítettek. Mivel pedig a bérek stagnálnak, az öt százalékos infláció hatása még erőteljesebb. A munkanélküliség jelenleg 13,8 százalékos és minden ötödik, 18 és 24 év korú észt szegénységben él. Egyre több felsőfokú végzettségű észt keres külföldön állást. Szakértők becslései szerint csupán a skandináv államokban 100 ezer észt dolgozik.
Az osztrák lap ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a tallinni kormány az euró árnyoldalait is megismerte. Ősszel a parlament jóváhagyta az EFSF mentőalapban való részvételt, és így Észtország 1,995 milliárd euró összegben felelősséget vállal kritikus helyzetben. "Német szemszögből nézve ez kevés, de a GDP-hez viszonyítva egyetlen más euróország sem szavatol ennél magasabb összeget" - hangoztatja Ligi miniszter, akinek kormányát Angela Merkel kancellár támogatja az adósságválságban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.