Elkerülhetetlen az irányváltás, szükség lenne rá akkor is, ha nem folytatnánk tárgyalásokat az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal - mondta Bod Péter Ákos közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára az InfoRádió Aréna című műsorában.
Mint mondta, a kormányzati gazdaságpolitika nem mutat fejlődést. "Lehet mondani, hogy megbukott, a kormányzati ígéretek egy része valóra vált, másik részük nem. Mindenképpen be kell rendezkedni egy másik szakaszra. Az átalakítást nyilván felgyorsítja a tárgyalási folyamat az IMF-fel és az EU-val, mert ezek miatt bizonyos kormányzati lépéseket el kell felejteni, és az azzal járó esetleges személyi és felfogásbeli változásokat végre kell hajtani" - fogalmazott.
Ha egyébként megszületik a megállapodás, abból önmagában nem lesz gazdasági növekedés - figyelmeztetett a közgazdász. "A miniszterelnök minden mondatában növekedésről beszél, még akkor is, amikor pénzügyi szigort ígér. Egyértelműen van egyfajta várakozás ebben a kérdésben, de az a becsületes, ha az ember egyértelműen kimondja: nem lesz növekedés. Ez ugyan nem jó hír, de nem tragédia, mert most konszolidációs szakaszban van Magyarország" - jelentette ki.
Még nem tudni pontosan, mivel jár az EU-IMF-megállapodás, de Magyarországra ráfér, hogy a sok improvizálás átadja helyét egy kiszámíthatóbb gazdaságpolitikának - mondta Bod Péter Ákos, hozzátéve: az üzlet is ezt várja, a családok is szeretnének tisztábban látni, például, hogy belefoghatnak-e egy lakásfelújításba vagy nem, hogy mi várható a forint-árfolyamában, a kamatszinttel, lesz-e csőd vagy nem.
"Ezek az aggodalmak mérséklődnek, ha van, mondjuk, egy kétéves megállapodás a Valutaalappal, amely ugyan sok kellemetlenséggel jár az ország, a kormány és annak intézkedésein keresztül a lakosság számára, de ad egyfajta kiszámíthatóságot, ami nagyon hiányzott az elmúlt időszakban" - fogalmazott.
Vigyázni kell az MNB devizatartalékára
Az IMF-fel folytatandó tárgyalások egyik kulcskérdése a Magyar Nemzeti Bankkal kapcsolatos szabályozás, és időről időre előkerül a hírekben a jegybank devizatartaléka. Ezzel kapcsolatban Bod Péter Ákos hangsúlyozta, hogy a jegybanki devizatartalék az, aminek hívják: tartalék, amellyel nem lehet kezdeni semmit, nem használható fel fejlesztésre - hangsúlyozta a közgazdász. Fejleszteni hitelekből lehet - tette hozzá.
Ha a jegybanki tartalék olyan hatalmasra duzzad, mint amilyen például Kínáé, annak egy részét már fel lehet használni például külföldi befektetésekre. Normális esetben azonban a jegybanki devizatartalék mentőeszköz.
Az MNB devizatartaléka elég magas, kicsit talán túl nagy összeg is, "abban az értelemben, hogy a politikusok felfedezték, és a pénz illata megindította a nyálelválasztásukat" - mondta a közgazdász. "Ahhoz azonban nem elég, hogy megfékezze a pánikot, amely kitörne, ha a kormány hozzányúlna a devizatartalékhoz" - figyelmeztetett.
Ezért tartotta nagyon veszélyesnek, amikor decemberben a miniszterelnök is utalt arra, hogy milyen sok pénz van az MNB-ben, és milyen jó lenne ennek legalább egy részét felhasználni vállalkozás-élénkítésére. "A vállalkozásokat az élénkíti, ha a kamatszint alacsony, márpedig, ha eltűnne a devizatartalék egy része, az megingatná a külső pénzpiacok bizalmát, és ennek nagyon súlyosak lennének a következményei" - hangsúlyozta Bod Péter Ákos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.