Az euróövezet visszaesése és a gyenge amerikai kilábalás már a feltörekvő országokban is áldozatokat követel. Az átlagos növekedés a feltörekvő országokban a várakozások szerint 2011 negyedik negyedévében már a GDP 3 százaléka alatt lehet, amelyre az első negyedévi 6,5 százalékról lassult a bővülés – írja a The Economist. A lassulás összefügg az infláció megfékezésével, de a gyengülő export, valamint a tőkebeáramlás lassulása is szerepet játszott benne. Ha az euróövezeti adósságválság mélyül, akkor az a fejlődő gazdaságokat is kellemetlenül érintheti.
Jó hír, hogy míg a fejlett országoknak csak kis terük van, vagy egyáltalán nincs lehetőségük a kamatcsökkentésre, vagy az állami hitelfelvételek növelésére, addig a fejlődő országok egy csoportjának még mindig jelentős fiskális és monetáris tűzerő áll rendelkezésére.
A fiskális lazítás sokkal hatékonyabban lendítette fel a keresletet a 2008-09-es visszaesés ideje alatt a feltörekvő országokban; és az áltagos költségvetési hiány a GDP 2 százaléka, míg a fejlett országokban ez a mutató 8 százalék. Az államadósság is csupán a GDP 36 százaléka, szemben a 119 százalékos aránnyal, amely a fejlett világra jellemző.
A The Economist 27 feltörekvő országot vizsgált, és az elemzés megállapította, hogy mely országoknak van lehetősége fiskális, illetve monetáris lazításra. Magyarország a piros zónában helyezkedik el, vagyis azon országok között áll, amelyeknek a legkisebb tere van monetáris vagy fiskális ösztönzésre.
Az első tényező, amelyet megvizsgáltak, az infláció nagysága volt. Az érték 2 és 20 százalék között szóródott, de ennél nagyobb volt Argentínában és Venezuelában. Az országok felében 5 százalék felett maradt az érték. Ebben a tekintetben Magyarország nem szerepel rosszul a The Economist listáján.
A második összehasonlítási alap GDP nominális növekedése és a banki hitelezés közti egyensúly. Kínában a banki hitelezés lassabban növekedett, mint a GDP, míg Argentínában és Brazíliában a legriasztóbb a helyzet.
A harmadik indikátor a reálkamat. Ez az országok felében negatív, de 2 százalék felett áll például Kínában és Brazíliában. Magyarország a második helyen áll e tekintetben a 27 országot vizsgálva, tehát akár lenne is tere a monetáris lazításnak az inflációt és a reálkamatot tekintve.
Ugyanakkor a negyedik vizsgált tényező ezt nem engedi meg, amely az ország valutájának teljesítménye. A The Economist 2011 közepe óta nézte meg a dollárral szembeni árfolyammozgást, és e tekintetben a forint teljesített a legrosszabbul. A lap azt írja, hogy kilenc ország fizetőeszközénél figyelhető meg kétszámjegyű gyengülés, amely azzal a kockázattal jár, hogy a magasabb importárak felfelé hajtják az inflációt.
A monetáris szempontokat tekintve az utolsó tényező a folyó fizetési mérleg egyenlege. E tekintetben Magyarország nem teljesít rosszul, hiszen mérlegtöbblettel rendelkezik.
A fiskális szempontok közül a ciklikusan kiigazított költségvetési hiányt, valamint az államadósságot vizsgálta meg a The Economist. Magyarország mindkettőben rosszul szerepet, vagyis igen kevés tere lenne költségvetési lazítással válaszolni egy újabb gazdasági visszaesésére.
A leginkább tékozló országok közé tartozik Brazília, Magyarország, Egyiptom, India, Pakisztán és Lengyelország, ahol a GDP-arányos adósság közel áll a GDP 60 százalékához, vagy meghaladja azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.