Navracsics Tibor két tényezőnek tudta be, hogy az Európai Bizottság a szokásos kettő helyett egy hónapot adott Magyarországnak a kötelezettségszegési eljárás első menetére.
A miniszterelnök-helyettes az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: egyrészt ezekről a témákról már régebb óta folyik a párbeszéd, másrészt pedig mi magunk is azt hangsúlyoztuk, hogy minél hamarabb szeretnénk megoldást találni. A közigazgatási és igazságügyi tárca ezért már be is jelentkezett Viviane Redingnek, az Európai Bizottság igazságügyi kérdésekben illetékes alelnökének a kabinetjénél, tárgyalási készségünket hangsúlyozva - tette hozzá.
Ebből a szempontból az egy hónapos határidő számunkra jó, mert annak a jele, hogy a bizottság is gyorsan dűlőre akar jutni a vitatott kérdésekben - mondta a politikus.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz tartozik a bírák és ügyészek nyugdíjazásának a kérdése, illetve az adatvédelem, és a Nemzetgazdasági Minisztérium fog tárgyalni a jegybankügyben - mondta. Az EB delegációját Francoise Le Bail, a testület igazságügyi főigazgatója vezeti majd, magyar részről pedig Répássy Róbert államtitkár lesz a tárgyaló fél.
A tárgyalások menetéről Navracsics Tibor azt mondta, hogy a szakértők általában ilyenkor nagyon intenzív e-mail kapcsolatban vannak, de természetesen szükség van formális tárgyalásokra is - most várjuk erre az időpontot Brüsszelből. Hangsúlyozta, hogy formális tárgyalásnak akkor van értelme, ha egyrészt a delegációnak van mandátuma, mozgástere, másrészt mindkét fél tud már mondani konkrét javaslatokat, megoldásokat.
A tárgyalások szóba kerülnek majd a kormány ülésein is, Navracsics Tibor pedig, mint mondta, Orbán Viktor kormányfővel és Martonyi János külügyminiszterrel folyamatosan egyeztet, és ezeken a beszélgetéseken határozzák meg a delegáció mandátumát.
Az IMF-fel jól állunk
A miniszterelnök-helyettes beszélt arról is, hogy a tárgyalások előkészítése az IMF-fel jó ütemben halad, a nyilatkozatok alapján azonban egy kicsit más a helyzet az Európai Uniót illetően. Navracsics Tibor, mint mondta, csak sajtójelentésekre tud hagyatkozni, de ezek alapján Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke a magyar alaptörvénnyel kapcsolatban is aggályokat vetett fel, és azok rendezését a tárgyalások előfeltételeként szabta meg. "Ez nekem egy kicsit a hatásköri túlterjeszkedés gyanúját veti föl" - fogalmazott Navracsics Tibor, emlékeztetve, hogy a biztos azt kifogásolta, hogy a jegybank vezetői az alkotmányra tesznek esküt.
Navracsics Tibor azt meglehetősen rendhagyónak nevezte, hogy politikai kritériumokat támaszt az Európai Unió az IMF-tárgyalások megkezdése, de szerinte rendhagyó volt az európai parlamenti vita is, hiszen ilyen még nem volt, hogy Strasbourgban egy ország legyen a napirendi pont, és a miniszterelnök is részt vegyen a vitában.
Ennek ellenére jó döntés volt, hogy a miniszterelnök elment az Európai Parlamentbe, mert az álláspontunkat így jól tudtuk képviselni egy tipikus politikai vitában, amelyben a párthovatartozástól függően ítélték meg a kérdést - fogalmazott Navracsics Tibor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.