A kilenc euróövezeti tagállam adósbesorolásának lerontását három nappal követő leminősítéssel a válságalap is elveszítette elsőrendű, AAA osztályzatát az S&P-nél. A lépést követő londoni bejelentés szerint a hitelminősítő levette az EFSF osztályzatát a negatív megfigyelési listáról, és alakuló kilátást adott rá; ez a stabil és a negatív kilátás közötti fokozat. A Standard & Poor’s felidézte: amikor december 6-án negatív felülvizsgálat alá vette az EFSF besorolását, kilátásba helyezte, hogy ha az EFSF-re garanciákat nyújtó, AAA osztályzatú eurótagállamok közül egynek vagy többnek a besorolását rontaná, a stabilitási eszköz osztályzatát az AAA-ról legalacsonyabbra visszasorolt valutauniós tagország új minősítésének szintjére csökkentené. Mivel Ausztria és Franciaország is a leminősítettek között volt, a lépés várható volt.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport számítása szerint az EFSF-kötelezettségekre vállalt tagállami garanciák értéke 780 milliárd euró, a kedvezményezett országok garanciavállalását nem számítva pedig 726 milliárd euró. Ez utóbbi összegnek a 62 százaléka jutott a legjobb osztályzatú tagállamokra, Franciaország és Ausztria leminősítésével azonban az AAA kategóriájú garanciavállalások aránya 37 százalékra zuhant.
A német kormány ennek ellenére úgy látja, nincs szükség az alap keretének emelésére. Michael Meister, a szövetségi parlament konzervatív frakciójának egyik vezetője az ARD televíziónak kiemelte: az ez év június 30-ig fennálló alapot felváltó ESM megítélését nem befolyásolja a mostani leminősítés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.