A bizottság azért veszi górcső alá az irányelvet, mivel több kelet-európai pénzügyminiszter is levélben tiltakozott ellene. Az osztrák jegybank ugyanis a bankok kelet-európai leányainál a hitelezést a befektetések 110 százalékában maximálná, vagyis 110 eurónyi hitel kihelyezéséhez minimum 100 eurónyi betétet kellene a helyi banknak begyűjtenie.
Ezek az intézkedések a hitelkínálat szűkülését eredményezik Kelet-Európában, emellett a levélírók kifogása szerint a lépés az EU egyik legfontosabb alapjogát, a tőke szabad áramlásának lehetőségét is sérti. Magyarországon is komoly gondot okozhat, ha az osztrák anyabankok korlátozzák a hitelezést: ez egyebek között érintheti az Erste, a Raiffeisen és az UniCredit ügyfeleit is. Utóbbi banknál egyébként a pénzügyi felügyelet 2010-es Aranykönyve szerint a hitel/betét arány nagyjából megfelel az osztrák elvárásoknak, az Ersténél és a Raiffeisennél viszont 190, illetve 130 százalék körül volt ez a mutató.
Az osztrák bankok az állampapírokat is beszámítva mintegy 30 milliárd eurónyi hitelt helyeztek ki Magyarországon. A szoros összefonódás és függőség miatt Magyarország államcsődje esetén akár Ausztria adósbesorolása is veszélybe kerülhet. Ewald Nowotny, az osztrák jegybank elnöke viszont úgy véli, a kormány meg tud állapodni az IMF-fel és az EU-val, az osztrák bankok pedig nincsenek veszélyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.