Frank Gill, az S&P európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója közölte, hogy az S&P változatlanul romlónak látja a hitelpiaci kondíciókat például Franciaországban és Olaszországban, és ez a cég szerint tovább fogja gyengíteni a belső keresletet. Ebben a helyzetben nagyon nehéz előrevetíteni, hogy milyen lesz ezeknek az országoknak a költségvetési teljesítménye az idén - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy mekkora a kockázata egy esetleges hirtelen leállásnak a közép-kelet-európai térség külső finanszírozásában, Frank Gill az S&P szerdai konferenciáján nem bocsátkozott számszerű esélylatolgatásba.
Arra a kérdésre, hogy mekkora esélyűnek ítéli Görögország és más euróövezeti tagállamok távozását a valutaunióból, az S&P vezető szakelemzője kijelentette, hogy ez végső soron politikai jellegű kérdés. Görögországon múlik annak eldöntése, hogy hajlandó-e végrehajtani azokat a gazdaságpolitikai intézkedéseket, amelyek euróövezeti tagságának fenntartásához szükségesek.
Ha azonban Görögország távozna az euróövezetből, akkor egyrészt csődbe menne pénzügyi szektora, másrészt a görög gazdaság még a jelenleginél is gyorsabb kiigazításra kényszerülne, mivel ebben az esetben Görögország számára már nem lenne hozzáférhető az euróövezeti jegybank, mint utolsó hitelezői mentsvár - fejtegette a Standard & Poor''s igazgatója.
Frank Gill szerint mindezek alapján a Standard & Poor''s alapeseti előrejelzése az, hogy Görögország az euróövezet tagja marad, és megpróbálja végrehajtani a fájdalmas kiigazító lépéseket. Az S&P európai igazgatója is elismerte ugyanakkor annak lehetőségét, hogy ha ez még évekig tartó további gazdasági visszaeséssel és emelkedő munkanélküliséggel jár, az nyomást gyakorolhat a görög politikai vezetésre "az (euróövezeti) tagság újragondolása végett".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.