BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olcsó kréta, kevés telefon - Ez vár a fővárosi iskolákra

Már februártól zárolhatják a fővárosi fenntartású oktatási intézmények költségvetésének 10 százalékát – erről értesítette levélben az iskolákat és a gyermekvédelmi intézményeket a Főpolgármesteri Hivatal.

A nadrágszíj meghúzásának az oka az, hogy a városvezetés így kíván pénzt előteremteni a tömegközlekedés fenntartására. Információink szerint a megszorítás a kerületi fenntartású intézményeket egyelőre nem érinti. A levél szerint a működési költségek lefaragásának érdekében az iskolákban a minimálisra kell csökkenteni a béren kívüli juttatásokat, spórolni kell a rezsikiadásokon, például a fűtésen, a világításon, és olcsóbbá kell tenni vagy le kell állítani a beszerzéseket is, ez érintheti például a könyvek megrendelését és az irodaszereket is. Az épületet, eszközöket érintő felújításokat csak a legszükségesebb esetben végezhetik el az intézmények.

Információink szerint egy múlt szerdai szakszervezeti titkári gyűlésen erről már volt szó, ahol a főváros képviseletében bejelentették a változásokat, ám akkor az intézmények küldöttei nem tudtak meg konkrétumokat a végrehajtásról. Ami biztosnak tűnik, az a beszerzések leállításának igénye: a napi működéshez nem feltétlenül szükséges megrendeléseket a továbbiakban nem adhatnak ki az iskolák. Igaz, kérdéses, mi minősül napi működésnek. Az intézményekben például a fénymásolás eddig is kvótához kötött volt, ám több budapesti iskolában már most is gyakorlat, hogy a diákokkal hozatnak be másolópapírt vagy pénzt ilyen célokra.

Komolyabb tétel lehet egy-egy könytvári beszerzés, amely intézményenként néhány százezer forintot is jelenthet, és várható, hogy vagy felfüggesztik, vagy a minimumra szorítják a cafeteria-keretet is. Végső esetben az iskolák még az olcsó, gyengébb minőségű kréta beszerzésével is megtakaríthatnak valamennyit, fővárosi iskolák esetében erre is van példa. További megtakarítási lehetőséget jelent a telefon- és internetszámla. A telefonhasználatot korlátozhatják, az internetköltségek csökkentésére pedig alkalomadtán olcsóbb szolgáltatót találhatnak az intézmények.

Különösen nehéz lesz viszont spórolni az általános rezsikiadásokon. A világítás és a fűtés költségeinek lefaragása leginkább az olyan intézmények, illetve tantermek esetében lehet nehéz, amelyekben a normál tanítási időn kívül esti oktatást is tartanak.
Lapunknak nyilatkozó források szerint a szóban forgó 10 százalékos lefaragás kellemetlen, de még nem olyan drasztikus, hogy lehetetlenné tegye a napi működést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.