A lap szerint az unió ellenőrei a projekt Belváros új főutcája nevű ütemében a kiírásnak azokat a kitételeit kifogásolták, miszerint a pályázónak részfeladatonként 1-1 darab nettó 1,2 milliárd forint műemléki környezetben végzett kivitelezési referenciával, valamint részfeladatonként 3 darab egyenként legalább nettó 300 millió forint értékű díszburkolási referenciával kellett rendelkeznie (a díszburkolási munkák közül legalább egynek műemléki környezetben kellett történnie).
A Belváros új főutcája projektben az V. kerületben a Kálvin tér és a Szabadság tér közötti utcákat építették át.
Az Index szerint a feltételek miatt csak egy pályázó, a Reneszánsz Kőfaragó Zrt.-ből és a Bau Holding 2000 Zrt.-ből álló Budapest Szíve Konzorcium adott be ajánlatot, a kiírók versenytárs hiányában elfogadták a pályázati árnál 10-15 százalékkal magasabb ajánlati árat.
A portál a bizottságnak a magyar felekhez eljuttatott, még csak angol változatban létező jelentéstervezetre hivatkozva azt írta: a "műemléki környezetben" végzett milliárdos értékű referenciák kiválasztási kritériumként való előírása aránytalan és nem kapcsolódik a beszerzés tárgyához.
Az Index értesülése szerint az Európai Bizottság körülbelül 900-900 millió forintos bírságot helyezett kilátásba projektcégein keresztül a fővárosi és az V. kerületi önkormányzatnak, de az elvonásról végleges döntést még nem hozott.
Puskás András (Fidesz-KDNP), az V. kerület alpolgármestere úgy nyilatkozott: az eddig megismert, nem hivatalos formában érkezett kifogás nem jelenthet kellő indokot arra, hogy több száz milliós, vagy akár milliárdos forrásokat vonhassanak meg a Budapest Szíve programtól.
A portál úgy tudja: a bizottság jelentésére rövidesen elküldik a választ, ezt követően 2-3 hónap alatt zárul le az ügy. Ha az uniónál mégis a maximális elvonás mellett döntenek, a pénz Magyarországon marad, de más beruházásra kell elkölteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.