BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kemény vélemények Görögország jövőjéről

Görögországnak további fájdalmas megszorító intézkedéseket kell majd hoznia a költségvetési egyensúly helyreállítása érdekében, és hogy az eurózónában maradhasson – nyilatkozta a Süddeutsche Zeitungnak Matthias Mors, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap szakértőiből álló trojka brüsszeli szakértője a szervezetek nevében.

 Szerinte Görögország az újabb mentőcsomag ellenére sem érezheti magát biztonságban, és az év második felében derülhet ki, jó irányba mennek-e a dolgok. Hozzátette: azon múlik, hogy Görögország valaha képes lesz-e visszafizetni a mentőcsomagot, hogy megvalósulnak-e a reformok, illetve elfogadják-e a görög emberek, hogy áldozatokat kell hozniuk.

A lengyel jegybank elnöke, a Nemzetközi Valutaalap Európáért felelős részlegének volt igazgatója, Marek Belka a Financial Times Deutschlandnak azt nyilatkozta, Görögországnak meg kellene fontolnia a párhuzamos valutarendszer bevezetését a versenyképesség helyreállítása érdekében. Mint mondta, nem osztja azt a véleményt, hogy Görögországnak el kell hagynia az euróövezetet, de úgy látja, reménytelen a jelenleg követett válságkezelési stratégia.

Athén az euróövezeti tagságból következően nem élhet a fizetőeszköz leértékelésének eszközével, ezért az úgynevezett belső leértékelés, az árak és bérek drasztikus csökkentésének politikáját követi a trojka nyomására.

Szerinte célszerűbb volna új fizetőeszközt alkalmazni, kizárólag belső használatra, mindenekelőtt az állami szférában. A megtakarítások így euróban maradnának, nem veszítenének értékükből, a belgazdaságban az új fizetőeszköz révén olcsóbbá válnának az áruk és szolgáltatások, erősödne a versenyképesség.

Merkel egyedül maradhat a válságkezeléssel

A német ellenzéki szociáldemokraták közölték Angela Merkel kancellárral, ne vegye biztosra a támogatásukat az EU-s fiskális paktumhoz és a stabilitási mechanizmushoz, az ESM-hez. Előbbi elfogadásához kétharmados parlamenti többség kell Németor­szágban.

Nyi­lat­kozatuk szerint a kormány félrevezette az embereket, amikor a korábbi ellenkezés után mégis 500 milliárd euróval erősítenék az úgynevezett tűzfalat.

Nyi­lat­kozatuk szerint a kormány félrevezette az embereket, amikor a korábbi ellenkezés után mégis 500 milliárd euróval erősítenék az úgynevezett tűzfalat. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.