BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A befektetők már az eladás gombra tették a kezüket

„Nem számolunk azzal, hogy végül nem születik megállapodás” – mondta a Világgazdaságnak Török Zoltán az IMF-tárgyalások kapcsán. A Raiffeisen Bank vezető közgazdásza szerint két forgatókönyv lehetséges: az egyik, hogy a tárgyalások eredményeképp megszületik a megállapodás, a máik eset pedig az, hogy a piac kényszeríti ki a megegyezést.

Ha nem kezdődnek el a tárgyalások, mert például az EU nem fogadja el a jegybanktörvény módosítását, valamint kedvezőtlen hírek érkeznek az eurózóna adósságválsága felől, akkor pánikszerű reakciókra számíthatunk – nyilatkozta Török Zoltán. „A tőke menekülni kezd, nem tudjuk eladni az állampapírokat, az euró pedig 340-360 forintra szökhet fel” – vázolta a következményeket az elemző.

Ezt a nyomást pedig nem bírná a kormány, a piaci ultimátum hatására pedig meg kellene állapodni – tette hozzá. Bármelyik eset valósul meg, még idén megszületik az egyezség – vélekedett.

Londoni befektetők körében már jelenleg is pánikszerű a hangulat a magyar IMF-megállapodás kapcsán – hívta fel lapunk figyelmet a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Hangsúlyozta, hogy a befektetők keze az eladás gombon van, ami a magyar eszközöket illeti.

„Egyre kopik a bizalom, és ha elszakad, akkor bedől a piac” – mutatott rá. Meglátása szerint ha a befektetők elkezdik eladni a magyar kötvényeket, akkor a Franklin Templeton – a legnagyobb befektető a magyar állampapírpiacon – sem lenne képes stabilizálni a piacot.

Ekkor a kormány kénytelen lenne felgyorsítani a tárgyalások menetét, amely politikai hátraarcot jelentene gyakorlatilag minden vitás ügyben – utalt a kötelezettségszegési eljárásokra is Török Zoltán.

A Goldman Sachs londoni közgazdászai friss elemzésükben hangsúlyozták, hogy a "nagyon magas" külső finanszírozási igény, a nagy adósságállomány és a gazdaságpolitika "alacsony szintű hitelessége" miatt továbbra is az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy megszületik az egyezség a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val egy új finanszírozási csomagról.

A Goldman Sachs londoni elemzői azt is jósolják azonban, hogy - tekintettel a lassú haladásra és a kormány "vonakodására" attól, hogy elkötelezze magát egy új program mellett - az MNB az idén 1,00 százalékpontnyi kamatemelésre kényszerül a forint támogatása és a tőkemenekítés kockázatának csökkentése végett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.