Az elemzőház igazgatója, Nouriel Roubini és Arnob Das úgy látják, hogy az Európai Központi Bank (EKB) a hússzú lejáratú refinanszírozási műveleteivel (LTRO) – amely a bankoknak nyújtott olcsó hitelt jelenti, hogy elhárítsa a hitelválságot – elhárította a félelmeket, azonban az euróövezet problémái mélyen gyökereznek. Ezek pedig továbbra is megoldatlanok – hangsúlyozzák a Financial Times hasábjain.
Das és Roubini írása azt vetíti előre, hogy a problémák fennmaradnak Görögországban, valamint az euróövezet több országában, köztük Portugáliában és Írországban. Ezekben az országokban szükség lehet az adósságok további átütemezésre – figyelmeztetnek a szerzők. Hozzáteszik, hogy az euróövezetben a monetáris unió alapvető komponensei hiányoznak.
A szétválást nehéz lehet véghezvinni, de ez jobb, mint a rossz házasság fenntartása – vélekedett Roubini és Das. Meglátásuk szerint Portugália, Írország, Görögország, Spanyolország kiléphetne a monetáris unióból, azonban a „magországok” továbbra is használhatnák az eurót.
A közgazdászok egy átmeneti monetáris rendszer létrehozását javasolják, ez visszafordítja az euróhoz vezető árfolyam-mechanizmust, és az új átváltási árfolyamfolyosót fokozatosan kellene szélesíteni, amíg az inflációs és a kockázati prémium vissza nem tér a normális helyzetbe.
Úgy látják, hogy a bankok és a pénzügyi piacok jelentik a legnagyobb veszélyt, de ha a külső adósságot a kilépésekkel átváltják, akkor csökkenhetnek a hitelezési veszteségek és a devizakockázat. Das és Roubini hangsúlyozza ugyanakkor, hogy egyes esetekben a bankok államosítására lenne szükség, hogy fékezzék a betétkivonásokat.
A rossz házasság minden érintett számára gyötrelem, és a válásnak inkább előbb kell megtörténnie, mint utóbb, ugyanis ez a felbomlás költségeit növelné – teszik hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.